Читај ми!

Наука најисплативија инвестиција

Одлазак стручњака само је један од проблема који муче српску науку. Хронично незадовољство односи се и на организацију и финансирање научног рада, као и на вредновање научних резултата. Стручњаци истичу да би Србија могла да продаје знање и памет, али за науку мора да издваја више од садашњих 0,3 одсто бруто домаћег производа.

Када би улагала у науку колико Швајцарци у банкарски сектор, Србија можда не би постала најбогатија земља на свету, али би јој стандард несумњиво порастао.

Др Александар Богојевић из београдског Института за физику напомиње да је та институција водећа у Србији што се тиче међународних пројеката и да је у њој водећа лабораторија за примену рачунара у науци.

"Тридесетак људи производе вредност која се мери милионима евра сваке године", наглашава др Богојевић.

Држава се 2006. тржишно оријентисала, увођењем пројектног начина финансирања науке.

То је, међутим, поједине научне дисциплине, попут хуманистичких наука, као и институте у односу на факултете, довело у неравноправан положај.

Др Александра Павићевић из Етнолошког института САНУ сматра да је "погубно" то што вредновање резултата подразумева квантификацију резултата, обраћање пажње на број објављених радова, а не на квалитет.

Др Зоран Петровић, академик и потпредседник Националног савета за науку, напомиње да се у Србији принцип пројектног финансирања примењује другачије него у другим земљама.

"У свету постоје пројекти, али људи прво обезбеде стално радно место на универзитету или институту, а пројекти служе за путовање, за потрошну робу, функционисање експеримента. Код нас, међутим, служе за плате", објашњава др Петровић.

Када би новац за науку притицао делом од привреде, а не само из буџета, пројектно финансирање би, кажу, имало смисла. Тамо где је наука најјача, тамо је и економски најкориснија. Упркос успешним примерима, Србија у науку улаже минимално.

Учешће науке у бруто домаћем производу је 2003. достигло 0,3 одсто и задржало се на том нивоу. Србија у том погледу заостаје за земљама у региону јер све, осим Албаније, за науку издвајају више од пола процента бруто друштвеног производа, а Словенија и Чешка, и више од један одсто.

"Све земље које имају високе технологије, нису то високе технологије јер се наука тргла и убризгала памет у привреду, већ се привреда тргла и почела да улаже у сопствени развој", истиче др Петровић.

Србија би, слажу се стручњаци, могла да продаје знање и памет. Само оне земље које за науку издвајају више од један одсто бруто домаћег производа, од ње ће имати материјалну корист.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом