среда, 26.03.2014, 15:41 -> 17:52
Јанковић: Медији треба да буду слободни
Медији у Србији су постали алат у рукама нетранспарентних политика, поручио је заштитник грађана Саша Јанковић. Рад медија је од кључног значаја за остваривање права грађана и медији зато треба да буду слободни, истиче Јанковић.
Саша Јанковић је на трибини поводом 20 година НУНС-а, истакао да медији све више угрожавају право грађана на приватност, и поручио да се у Србији информације о нечијој кривици не добијају на основу судских пресуда, већ из медија, преноси Танјуг.
"Рад медија је од кључног значаја за остваривање права грађана и медији зато треба да буду слободни. Устав каже да грађани имају право на правовремено информисање", рекао је Јанковић. Истакао је да је данас све више људи који у медијима виде уплив таблоидизације, те да је у годишњем извештају 2013. године писао о "таблоидизацији државе".
Пред грађанима се, рекао је, систематично урушава поверење грађана у институције.
"Они који управљају јавношћу чине то преко медија, тако да ми као грађани не добијамо информације о томе да ли је неко крив за одређено кривично дело - из судске пресуде, већ из новинских наслова. Суд, евентуално, само треба да то потврди. Информације о истрагама више не добијамо из полицијских извора, од тужилаштва, већ опет добијамо из медија", указао је Јанковић.
Један од већих проблема је, истакао је, и то што се не истражује одакле медијима неке поверљиве информације, наводећи као пример недавно хапшење нарко-боса Дарка Шарића и његов разговор са два агента Безбедносно-информативне агенције.
"Да ли је тачно то што им је рекао, а ако јесте, онда како се то нашло у медијима? Ако није тачно, зашто се то не демантује? Таквих ствари има милион. Ако се којим случајем неко дрзне и постави ова питања у медијима, биће означен као помагач Дарка Шарића", рекао је Јанковић.
Говорећи о заштити података, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић рекао је да је проблем што се у Србији не зна како контролисати злоупотребу података о личности, наводећи да је више пута апеловао на одговорне када је уочио злоупотребу.
Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић говорио је о медијској сцени Србије и истакао да је та сцена "отужна слика слабо плаћених новинара, подложних аутоцензури".
На скупу је учествовао и председник Комисије за испитивање убистава новинара Веран Матић. Он је рекао да су се појавили докази који би могли да доведу до веома кредибилне оптужнице за убиство новинара Славка Ћурувије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар