Читај ми!

Много лекара, мало здравља

Због великог броја лекара који чекају посао, све више стручњака препоручује да се преполови број студената који уписују медицину.

У свету медицине у Србији влада контрадикторност - мањак лекара у пракси, али вишак на бироу за незапослене. Око 850 медицинара планира да напусти Србију, а ове године индексе ће добити 1.700 студената.

Индекс Медицинског факултета само у Београду и овог јула добиће 450 младих, плус 100 оних који су спремни да сами плате студирање. Када се на овај број додају и студенти са осталих факултета широм Србије, процењује се да ће у амфитеатрима медицинских факултета седети више од 1.500 студената.

"Они студенти који се сада упишу они ће радити 2020, 2021.Треба покушати сагледати потребе Србије тада, без обзира колико је то тешко. Али тако се прави стратегија развоја једне земље. И то је оно што нама недостаје", рекао је декан Медицинског факултета у Београду Небојша Лалић.

Директор Клиничког центра Србије Миљко Ристић каже да се број лекара одређује по систематизацији која је стара, тј. по броју кревета.

"Број кревета се није мењао по обиму посла, а обим посла се по неким клиникама повећао и по неколико пута. Јасно је да је број посла вишеструко већи, а то подразумева повећање броја особља који учествују", рекао је Ристић.

Да ли преполовити број студената који уписују медицину, питање је на које годинама стручњаци немају јасан одговор. Оно што је једино сигурно јесте да све више медицинара напушта Србију. Одлазе и они специјалисти којих немамо довољно - радиолози, анестезиолози, кардиолози.

"Прошле године издали смо 825 сертификата добре праксе, а оно што је најбоља илустрација је да сам пре 10 дана потписала 35. У просеку потпишем 10 сертификата,  а то значи да ти лекари желе да оду из земље. Већина оде из земље", рекла је Татјана Радосављевић из лекарске коморе Србије.

Уколико бисмо се одлучили на драконске мере, морамо да имамо на уму норвешки сценарио -поручују стручњаци.

"Норвешка је једне године прекинула упис и кроз пет година је дошло до несташице лекара које су морали увозити. Слична појава је била у Словенији, а сведоци смо да ових година постоји тенденција повећања броја уписаних студената на медицинске факлултете", каже Небојша Лалић, декан Медицинског факултета у Београду.

Ако се одмах не крене са школовањем специјалиста, мораћемо да угасимо поједина одељења, јер је пред пензијом сваки шести лекар у Србији.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом