Читај ми!

Трошкови факултета диктирају цену студирања?

За студије на истим факултетима, у зависности од универзитета, школарине и до три пута скупље. Надлежни се жале да држава даје минимална средства за одржавање и материјалне трошкове наставе.

Будуће бруцоше при избору жељеног факултета сачекаће шаренолике цене студирања. Према садашњим ценама, машинство је најскупље у Новом Саду, а студирање економије у Београду јефтиније је него у Суботици.

Школарине се формирају према трошковима факултета. Држава за самофинансирајуће студенте не даје ни један динар, па би они сами требало да сносе комплетну цену свог школовања, објашњавају на Универзитету у Београду.

Проректор Универзитета у Беогрдау Миодраг Поповић напомиње да студенти у већини случајева плаћају негде од 40 до 60 одсто од стварне цене студирања. Рецимо, Еконосмки факултет у Београду има нижу школарину него Економску факултет у Суботици, додаје Поповић.

Студије машинства најскупље су у Новом Саду - 90 000 динара.У склопу су студија техничких наука са још 9 департмана и 84 различита студијска програма.

Студент продекан Факултета техничких наука у Новом Саду, Игор Грајић каже да та образовна установа послује са једном школарином за све студенте и да је због тога толика и цена.

"А као пример можемо навести школарину Факултета организационих наука у Београду која је знатно скупља од нашег менаџмента, а студијски програми су готово идентични", наводи Грајић.

Студент машинства у Крагујевцу издваја 30.000 динара, односно три пута мање него његов колега у Новом Саду.

"Не треба оптерећивати родитеље наших студената кризом у земљи тако да због тога нисмо мењали цене", истиче ректор Универзитета у Крагујевцу Слободан Арсенијевић.

Велики проблем је како обезбедити квалитетну наставу - купити хемикалије, тонере, платити комуналије, па је трећина факултета у Београду најавила могућност повећања школарина, које нису мењане годинама уназад.

Проректор Универзитета у Београду Нада Ковачевић каже да ресорно министарство не уплаћује довољно средстава ни за одржавање, као и да минимално уплаћује за материјалне трошкове наставе.

Министарство просвете даје мишљење, а Савети факултета одлучују о висини школарина. Тај посао би требало да се заврши до 1. маја, до када треба да се објави и конкурс за упис нове генерације бруцоша.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом