субота, 22.03.2014, 08:25 -> 09:05
Воде довољно, бриге мало
Милијарду људи у свету нема приступ води за пиће. Србија има довољно воде, али не зна да је чува. Највећи извори загађења река у Србији су непречишћене индустријске и комуналне отпадне воде.
Светски Дан вода ове године обележава се под мотом "Вода и енергија". Процењује се да више од милијарду људи у свету нема приступ пијаћој води, а 2,5 милијарде нема обезбеђене елементарне санитарне услове. Србија има довољно воде, али је њено загађење један од највећих еколошких проблема. Највећи извори загађења река у Србији су непречишћене индустријске и комуналне отпадне воде.
Само Београд сву отпадну воду, кроз 20 излива, испушта у Дунав и Саву, без икаквог пречишћавања. Око 50 одсто загађења у рекама долази од индустријских постројења.
Јованка Арсић Каришић из Централно-европског форума за развој, ЦЕДЕФ-а, каже да се из дана у дан повећава потрошња воде. Преко 2.000 кубних метара у Србији се сваког дана потроши.
"То је количина коју ми немамо кад је у питању чиста вода и зато је неопходно третирати, прерађивати воду да би могла више пута да се користи, а не само да се све то изручи у реке", каже Јованка Арсић Каришић.
Извештај о отпадним водама Агенцији за заштиту животне средине од 178 комуналних предузећа доставило је свега 23.
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић каже да је поражавајућа чињеница да многа комунална предузећа у Србији немају чак ни мераче за проток отпадних вода што је законска обавеза већ 20 година.
"Имали смо проблем у Ужицу где водовод није мењао филтере 30 година, таквих примера је вероватно пуно у Србиј. Све то касније доводи до проблема и зато треба да реагујемо пре него што проблем настане", каже Радовић.
Миодраг Поповић из Института за водопривреду "Јарослав Черни" каже да су проблем системи насеља који постоје узводно од акумулација које немају решен проблем канализационих система, немају решен проблем еколошки прихатљивог одлагања отпада.
Прерађује се свега 13 одсто комуналних отпадних вода. У 18 општина у току је реконструкција или изградња постројења за пречишћавање отпадних вода, али је чест случај да се радови зауставе због недостатка пара.
"Знамо да су та постројења јако скупа и велики број пројеката је финансиран из ИПА фондова тако да у наредном периоду очекујемо реализацију тих пројеката и доћи ће свакако до побољшања квалитета вода у нашим водотоковима у акумулацијама", каже Душанка Станојевић из Министарства енергетике, развоја и животне средине.
Процењено је да је за област вода неопходно 5,5 милијарди евра, каже Душанка Станојевић.
Иако су нам попољопривредни производи главни извозни адут, данас се наводњава две трећине мање пољопривредних површина него пре 30 година, а штета од суше мери се милијардама евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар