Читај ми!

Пој птица за заштиту угрожених врста

У оквиру пројекта „Звук птица", чији је циљ потпуна забрана лова на заштићене врсте птица, направљен албум на којем пој птица прати музика. Из суботичких удружења за заштиту природе очекују се да ће у Србији ускоро бити уведен и нови вид туризма - посматрање птица.

У Србији постоји око 400 врста птица, од којих већина не сме да се лови. У оквиру пројекта "Звук птица" чији је циљ потпуна забрана лова на заштићене врсте птица, пре свега преплице и грлице, направљен је албум на којем пој птица прати музика.

Окупљени у суботичким удружењима за заштиту природе надају се да ће мелодије утицати на свест људи како би престао лов на ретке птице.

Хоћемо да заштитимо две врсте птица,препелице и грлице и да потпуно обуставимо лов на ове две врсте, истиче вођа Пројекта "Звук птица" Јасна Јовићевић.

Како каже, није проблем што се лови већ је проблем велики криволов, кријумчарење и тровање птица.

Иницијативу за заштиту птица подржало је више од педесет ораганизација из земље и региона. Очекују се да ће у Србији ускоро бити уведен и нови вид туризма.

Посматрање птица, нови вид туризма

То је "берд вочинг" или посматрање птица, објашњава Влатко Јовићевић из Удружења "АШЦ Палић". Према његовим речима, у Енлглеској је пет пута је већа зарада о посматрања птица и других животиња него зарада од лова.

На територији општине Суботица живи око 200 врста птица већина су заштићене врсте од којих су најпознатије црноглави галеб и модроврана.

Давид Грабовац из Удружења љубитеља природе "Рипариа" напомиње се да је постављањем вештачких гнезда помаже очување модровране.

"Пре десет година било је од 10 до 15 парова птица, а данас је око 150 парова. Црноглави галеб у нашој држави се може наћи само на Палићком језеру. Сваке године покосимо два острвцета и тиме омогућавамо птицама да свију гнезда", наводи Грабовац.

На сајту "Звук птица" недавно је постављена и прва електронска база са звуковима птица које живе у Србији. Албум са звуковима птица Лудашког и Палићког језера биће представљен наредног месеца у Бограду.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом