понедељак, 17.03.2014, 07:30 -> 07:53
Извор: @RTS_Dozvolite
Аутор: Марина Дамњановић Нацков
Девојке хоће у Војну гимназију
На конкурс за упис у Војну гимназију до сада се пријавио готово подједнак број дечака и девојчица. У Војну гимназију девојле долазе чешће од младића да се распитају о условима живота и рада. У Војну гимназију биће примљено 90 ученика и ученица, које се уписују по први пут.
Према подацима из војних одсека широм Србије на конкурс за пријем у Војну гимназију до сада се пријавио готово исти број дечака и девојчица.
Капетан Радојка Милосављевић из Војне гимназије је у емисији "Дозволите..." рекла да су из војних одсека, где се подносе документи за пријем, стигли подаци да је однос пријава дечака и девојчица готово "пола-пола".
Милосављевићева је указала и да сваке суботе на "отворене дане" у Војну гимназију на упознавање са условима живота и рада чешће долазе девојчице од дечака.
Конкурс за Војну гимназију отворен је 15. фебруара и трајаће до 31. марта, а кандидати документацију могу предати у војним одсецима у местима где живе, а све потребне информације налазе се на сајту Војне гимназије.
Неке од девојчица које су конкурисале су емисији "Дозволите..." рекле да им је највећа мотивација љубав према војничком позиву и према својој земљи.
Иначе, по завршетку Војне гимназије обавезно је полагање пријемног испита за Војну академију.
Јелена Димитријевић се пријавила на конкурс, а велику помоћ јој представља то што тренира кошарку и биће јој лакше да се спреми за тест физичких способности.
Ема Николић која се такође пријавила на конкурс додаје да вежба српски и математику, који се полажу на пријемном испиту.
После пријемног, кандидати који су прошли даље пролазе и психолошки тест и медицинско-здравствену проверу.
У Војној гимназији, како наводе из ове институције, постоје сви услови за живот и рад средњошколаца. Смештај и исхрана су обезбеђени у интернату, а све трошкове школовања сноси Министарство одбране.
План и програм је сличан осталим гимназијама у Србији с тим да се ученици припремају за Војну академију, па због тога имају бројен факултатитвине предмете и курсеве као што су роњење или оријентиринг.
У складу са традицијом
Девојке ће по први пут бити примљене у Војну гимназију, док су у Војну академију први пут уписане 2007. године.
Жене у војсци нису новина у Србији, иако последњих година заокупљају све већу медијску пажњу.
Србија је једна од првих земаља која је дозволила женама да обуку униформу и то још у балканским ратовима, па затим и у Првом светском рату.
Гимназијалка Софија Јовановић била је хероина балканских ратова, док је Милунка Савић била најодликованија жена у Првом светском рату.
Иако појава жена у војничкој униформи није била масовна у Србији, припаднице лепшег пола нису могле да узму пушку у руке у земљама Западне Европе.
Познато је да је енглеска авантуристкњиа Флора Сенс дошла у Србију јер је знала да је нико неће одбити уколико се пријави у војску.
Даље кроз историју, жене су у униформи одиграле значају улогу у партизанском покрету и Народноослободилачкој војсци Југославије. Жена је било и у Равногорском покрету од оснивања.
Према званичним подацима жене су чиниле готово 20 одсто бораца НОВЈ, а око 3.300 њих добило је Партизанску споменицу 1941. године.
Орденом Народног хероја одликована је 91 жена, од којих 73 постхумно.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар