Читај ми!

Мониторинг кампање до затварања биралишта

Агенција за борбу против корупције спроводиће мониторинг изборне кампање до затварања бирачких места, у недељу, 16. марта, каже заменик директора Агенције Владан Јоксимовић.

Заменик директора Агенције за борбу против корупције Владан Јоксимовић рекао је да ће та инстиуција вршити мониторинг изборне кампање до затварања бирачких места, у недељу, 16. марта.

Било је неколико изолованих инцидената, али само је један пријављен полицији, а догодио се у Сјеници, навео је за Танјуг Јоксимовић и додао да је степен озбиљности повреде, односно ниво онемогућавања посматрацаа да обаве свој посао, процењиван управо у договору с посматрачима на терену.

Подсетио је да је Агенција упозорила политичке субјекте, њихове чланове и активисте да се рад посматрача Агенције током изборне кампање не сме опструирати ни на један начин.

''Апеловали смо на јавност да омогуће рад посматрачима и захвални смо им што је све протекло без неких већих инцидената'', рекао је Јоксимовић додајући да је Агенција наишла на подршку политичких субјеката и њихових активиста који су се придржавали прописа.

Наводећи да Агенција добија недељне извештаје преко централних координатора и да је задовољна њиховим квалитетом, Јоксимовић је указао да се мониторинг завршава на дан избора у 20 часова.

Поновио је да посматрачи на терену гледају на шта странке троше новац, који су њихови трошкови, колико имају билборда, плаката, постера, какве промотивне материјале деле и када организују јавни скуп колико их он кошта.

''Посматрачи гледају и да ли евентуално има злоупотреба јавних ресурса у промоцији одређене политичке странке, односно идеје коју она заступа'', рекао је Јоксимовић и навео да је у Београду ангажовано 48 посматрача, а у остала 22 града још 94 посматрача.

Указујући да се прелиминарни резултати мониторинга на тему шта су све посматрачи јавили и које су податке прикупили, могу очекивати непосредно након избора, уз напомену да су то само информације са терена.

Кад је реч о контроли финансирања политичких субјеката, то ће, додао је, морати мало да сачека.

Наиме, политички субјекти и сви учесници политичке утакмице су у обавези да 30 дана након проглашења коначних резултата избора доставе Агенцији финансијске извештаје изборне кампање, а Агенција их онда упоређује с подацима посматрача на терену, али и са другим информацијама које добија од других државних органа - Пореске управе, полиције, разних министарстава и правних лица са којима су политички субјекти склапали правне послове.

"Све те податке затим укрштамо и правимо извештај. То је доста сложен и компликован посао који захтева одређено време, али свакако један разуман рок за објаву је нешто што можемо да обећамо јавности'', закључио је Јоксимовић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом