петак, 14.03.2014, 12:48 -> 13:35
Више жена у војсци и полицији
Усвојен је извештај Политичког савета Владе Србије о спровођењу Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН која се односи на жене, мир и безбедност. У Србији повећана заступљеност жена у војсци, полицији и царини, као и заступљеност жена на свим нивоима одлучивања у друштву.
Извештај Политичког савета Владе о спровођењу Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН у Србији усвојен је једногласно јуче на седници Савета, највишег институционалног тела Владе за спровођење поменутог акционог плана, која је одржана у Министарству одбране.
На седници, којом је председавао државни секретар у Министарству одбране Зоран Ђорђевић, Политички савет Владе сумирао је резултате трогодишње примене поменуте Резолуције у Србији и нагласио значај успостављања готово свих институционалних тела и механизама родне равноправности у земљи.
У Извештају који ће Политички савет поднети на даље разматрање и усвајање Влади, а потом и Комисији за праћење спровођења акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН при Скупштини Србије, али и доставити Мисији Србије у седишту УН у Њујорку, изнети су значајни резултати, али и проблеми током имплементације у периоду 2010 - 2013. и дате препоруке у вези са применом наведеног плана до 2015. године.
Извештај се осврће на потребу веће улоге жена, не само у оружаним снагама, већ и у локалној заједници - што представља део суштинске политичке реформе друштва, како би се афирмисала улога жена као значајног и бројног људског ресурса који још увек није одговарајуће искоришћен у безбедности.
Међутим, не може се пренебрегнути чињеница да је, захваљујући НАП, дошло и до значајног повећања заступљености жена у војсци, полицији и царини, као веће заступљености жена на свим нивоима одлучивања у друштву.
На јучерашњој седници Политичког савета посебно је истакнуто да је Србија једна од првих земаља у свету која је усвојила национални Извештај о спровођењу Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН, будући да ће се дебату о том питању покренути Генерални секретар УН, након што све земље чланице Светске организације израде и доставе своје националне извештаје о овом питању до 11. априла 2014. године.
Резолуција 1325 Савета безбедности УН - Жене, мир и безбедност усвојена је 2000. године да би се нагласиле штетне последице оружаних сукоба на жене и девојке и истакао значај улоге жена у изградњи мира и постконфликтном опоравку земље.
То је једна од најважнијих резолуција УН у области мира и безбедносне политике и више од 30 земаља света, међу којима је и Србија, израдило је и спроводи акциони план за њену примену.
Након трогодишње примене Националног акционог плана у земљи постигнут је значајан напредак у достизању седам општих циљева садржаних у акционом плану и у успостављању мултисекторске сарадње свих органа државне управе и сарадње органа државне управе са организацијама цивилног друштва и са појединим међународним организацијама на примени Резолуције 1325 СБ УН у Србији, посебно са Агенцијом UN Women, UNDP/SEESAC и Мисијом ОСЦЕ у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар