петак, 14.03.2014, 11:52 -> 14:19
Гламочић: Данас исплата субвенција ратарима
Све субвенције пољопривредницима заостале из прошле године биће исплаћене до данас, каже ресорни министар Драган Гламочић. Трећина зајма из Емирата од 100 милиона долара за пољопривреду биће искоришћена ове године, навео Гламочић.
Министар пољољпривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић рекао је да ће све субвенције пољопривредницима заостале из прошле године бити исплаћене до данас.
Гламочић је у јучерашњем разговору са пољопривредним прозвођачима у Бечеју рекао да ће последња транша субвенција бити исплаћена данас, чиме се ставља тачка на прошлогодишња дуговања државе пољопривредним произвођачима".
Министар је најавио и да ће Влада Србије на данашњој седници усвојити одлуку о новој кредитној линији намењеној пољопривредницима, за коју је обезбеђено укупно око девет милијарди динара.
Каматна стопа за те кредите биће врло повољна и износиће од четири до шест одсто, време враћања кредита је три одине, а почек годину дана, истакао је Гламочић.
Напоменуо је и да ће за свако грло стоке које буде купљено тим кредитом министарство платити осигурање.
Гламочић је навео да се ће трећина средстава кредита Уједињених Арапских Емирата од 100 милиона долара за пољопривреду бити искоришћена ове године, и то за наводњавање 25.000 хектара.
Дода је да ће остатак средстава бити повлачен сукцесивно, како се пројекти буду реализовали.
Зелено светло за разговоре о промени ССП-а
Драган Гламочић рекао је да су српски званичници добили зелено светло за разговоре о евентуалној промени ССП-а, који је Србија са ЕУ потписала у априлу 2008. године.
На седници Одбора за пољопривреду Привредне коморе Србије Гламочић је рекао да "има назнака да се са ЕУ може разговарати о повећању квоте за извоз шећера", као и о евентуалној измени клаузуле везане за продају пољопривредног земљишта странцима.
Министар пољопривреде је додао да је са шефицом тима Србије за преговоре са ЕУ Тањом Мишчевић разговарао да се покрене процедура како би се домаћим прехрамбеним фирмама одобрио превоз робе за Русију преко територије земаља ЕУ, попут Румуније.
По његовим речима, проблем продаје пољопривредног земљишта странцима, која према ССП-у треба да почне 2017. године, могао би бити решен, ако не изменом тог документа, онда изменама Закона о земљишту, чији је нацрт припремљен.
Гламочић је навео да је припремљен нацрт новог закона о земљишту, који би низом одредби омогућио да се заштите домаћи пољопривредни произвођачи и странцима отежа куповина ораница, а који би могао да се нађе у јавној расправи за око месец и по дана.
Најавио је и да би ових дана Министарство пољопривреде требало да објави нову кредитну линију за развој пољопривреде са субевенционисаном каматом, роком отплате од три године и грејс периодом од годину дана.
"То су динарски кредити са каматом за сточарску производњу, за куповину грла за тов и приплод, биће четири одсто, а за све остале гране камата ће бити шест одсто", рекао је Гламочић.
Максималан износ кредита биће пет милиона динара за индивидуалне произвођаче, односно 15 милиона динара за задруге.
Кредити ће бити намјењени пољопривредним произвођачима који желе да повећају број грла или обнове механизацију.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар