Читај ми!

Зашто хранитељи ћуте о проблемима?

Хранитељи са Југа Србије не желе јавно да говоре о проблемима који их муче, јер тврде да им прете одузимањем деце. Такво понашање је недопустиво, наводе у ресорном министарству. У нишком Центру за породични смештај и усвојење кажу да су њихова врата отворена за било какву примедбу.

Поједине хранитељске породице на Југу Србије тврде да се суочавају са многим проблемима, али о њима не желе јавно да говоре. Већина оних са којима смо разговарали тврди да морају да крију од својих саветника оно шта их мучи, јер им у супротном наводно прете одузимањем деце.

Најчешће замерке хранитељи виде у немогућности добијања више од једног детета на чување, разним контролама, злоупотреби хуманитарне помоћи, пребацивању одговорности на Центре за социјални рад, али и заташкавању свега што није добро.

Директорка Центра за породични смештај и усвојење Ниш Виолета Благојевић подсећа да хранитељи имају право да буду незадовољни ако мисле да постоји неки проблем у комуникацији између њих и саветника за породицу.

"Имамо процедуру улагања жалби или приговора на рад саветника. Врата директора канцеларије и секретара установе су увек отворена за било какву примедбу", подсећа Виолета Благојевић.

У надлежном министарству кажу да су до сада проверавали спорадичне пријаве са југа Србије.

"Молим хранитељске породице, уколико су имале такав случај да им неко прети одузимањем деце због тога што сматрају да нешто треба да пријаве или да нешто није у реду, да се обрате Министарству рада, запошљавања и социјалне политике и ми ћемо заиста одмах реаговати", каже државна секретарка Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Бранкица Јанковић, и додаје да је такво понашање недопустиво.

"Заиста не могу да замислим ту ситуацију да неко користи такву једну активност смештања деце у хранитељске породице да би на било који начин окаљао цео тај процес. Ако је то заиста истина држава треба да реагује", каже већник за социјална питања у Нишу Бранислав Ранђеловић.

На југу Србије хранитељством се бави 421 породица. Половина их је са по једним дететом, негде и по двоје, а 23 породице чувају троје деце. У Нишу је најмлађи центар за породични смештај и усвојење, преко кога је у породице смештено око 650 деце.

Београдски Центар: Није било примедби

Директорка Центра за породични смештај и усвојење Београда Добрила Грујић каже да би хранитељи са Југа требало да документују своје тврдње о претњама одузимањем деце.

Гостујући у Дневнику РТС-а, Грујићева је истакла да сваке године обавља интерну контролу својих саветника и да није добијала такве примедбе.

Према њеним речима, у припреми је нови метод контроле трошкова средстава у оквиру 24.000 динара месечно намењених за издржавање детета. Како је објаснила, хранитељи ће сваког месеца морати да прилажу рачуне који се односе на гардеробу и средства за личну хигијену за децу, за уџбенике и књиге.

Грујићева објашњава да је добро да у Србији буде више хранитеља него што су потребе, како би за дете била изабрана најбоља породица. Добро је да Србији буде већи број хранитеља, како деца не би одрастала у домовима за децу, додаје Грујићева.

Како је објаснила, будући хранитељи би требало да прођу обуку и да доставе документацију о њиховом имовном стању и родитељским искуствима и о томе да ли су кажњавани.

"Важно је да се током обуке процени о каквим се личностима ради, каква је њихова мотивација и колико су заиста спремни да уче да задовоље потребе деце", нагласила је Грујићева.

У Србији је 7.500 деце одвојено од родитеља, а више од 80 одсто њих одраста уз хранитеље, што Србију сврстава међу земље са најнижом стопом деце у институцијама. Тренутно је у 4.300 хранитељских породица смештено око 6.000 деце.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом