среда, 12.03.2014, 16:39 -> 17:06
Наука, резултати бољи од улагања
Док из ресорног министарства најављују повећање буџета за науку у 2015. години, Синдикат науке Србије најављује нове протесте. Истраживачи раде без основне опреме и материјала, упозоравају у Синдикату. Министар Јовановић подвлачи да је Србија водећа у региону по резултатима у науци.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Томислав Јовановић најављује да ће у 2015. години буџетска издвајања за науку бити повећана за 0,15 процената бруто домаћег производа и да ће достићи око 0,42 одсто БДП.
"Наша наука је видљива, а у региону у овој области спадамо у лидере", рекао је Јовановић на скупу посвећеном прегледу остварених научно-истраживачких резултата на пројектима од 2011. до 2014. године и истакао да је из буџета за науку у 2014. години издвојено око 110 милиона евра.
Министар Јовановић признаје да је мотивисаност за науку око 12.500 истраживача на 783 интердисциплинарна пројекта које финансира држава, у нескладу са улагањима из буџета.
"Постоје значајно бољи резултати од улагања", рекао је министар Јовановић на скупу на Машинском факултету и истакао да Србија по броју објављених научних радова на милион становника спада у развијене земље.
По том параметру, међу првих 50 смо у свету, јер су на пример у 2013. години наши научници имали радове у 5.635 референтних публикација, истакао је Јовановић.
Министар је навео и да Србија, у поређењу са осталим земљама, има водећи проценат у региону, и то пре свега у области информационе технологије, пољопривреде, биотехнологије, заштите животне средине, математике, медицине.
Истовремено, Синдикат науке Србије најављује нове протесте, тражећи редовну исплату зарада и покривање трошкова потребних за рад.
"Министарство просвете, науке и технолошког развоја није испоштовало ниједну тачку договора који је потписан после масовног протеста 'Спасимо науку' у јулу прошле године", рекла је на конференцији за новинаре председница Синдиката науке Србије др Ђурђица Јововић.
Наука уз помоћ штапа и канапа
Како је истакла Јововићева, истраживачи су плаћени само за пројекте и често раде без основне опреме и материјала, сналазећи се уз помоћ штапа и канапа.
Представник Републичког одбора Синдиката науке Србије др Драган Маркушев сматра да би улагања у науку до краја 2015. требало повећати на један одсто БДП-а.
Према његовим речима, буџет за науку и истраживања остао је исти као прошле године, а све је поскупело.
"Синдикат науке тражи од будуће владе да суштински промени однос према науци и истраживацима, пре свега да размотри могућност формирања посебног министарства за науку", рекао је Маркушев на конференцији за новинаре.
Као пример услова у којима научници раде, руководилац пројекта у Институту нуклеарних наука Винча др Драган Алавантић навео је податак да су, у великом пројекту којим руководи, прва средства за набавку потрошног материјала била доступна 15-16 месеци после почетка истраживања.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар