Читај ми!

Скуп младих истраживача у Београду

Око 50 младих научника из Србије и земаља чланица ЕУ окупило се у Београду. Они ће на основу својих пројеката сами направити истраживачке мреже, које ће трајати три године. Идеја је да се повежу истраживачи који су или на последњој години докторских студија, или су недавно стекли докторску диплому.

У Београду се окупља 50 младих научника из Србије и земаља чланица Европске уније на скупу под називом "Подстицај младим истраживачима". Они ће на основу својих идеја, односно пројеката, сами направити истраживачке мреже које ће трајати три године. Координатор пројекта је Електротехнички факултет Универзитета у Београду.

Идеја је да се повежу млади истраживачи који су или на последњој години докторских студија, или су недавно стекли докторску диплому и баве се истраживачким радом пет до шест година.

"Данас није довољно имати само добре математичаре, стручњаке за компјутере, биологе, лекаре, хемичаре, већ је потребно да се прелази из једне дисциплине у другу, да постоји заједнички рад. И онда заправо можемо да произведемо нешто јединствено, ново, " рекао је Стефан Паскал, технички координатор пројекта "Еyе".

Од 13.000 истраживача у Србији, на претходним пројектима учествовало је само седам одсто. Зато млади треба да науче како на најбољи начин да искористе фондове који им се нуде.

Декан Електротехничког факултета у Београду Бранко Ковачевић истакао је да је младима неопходно помоћи у раду.

"Човек је најкреативнији у периоду када ради докторску дисертацију и када после тога почиње да своје резултате истраживања пласира у међународној научној јавности. Значи, младима треба помоћи, дати им веће шансе, пре свега треба их повезати", каже Ковачевић. 

Интерес Србије је се да подмлади научноистраживачки кадар и да резултате тих истраживања комерцијализује.

"Ми ћемо овде имати људе већином са факултета који припадају инфорамационо-комуникационим технологијама, али ћемо имати и са медицине, пољопривреде, економије, биологије", рекао је професор Стевица Граовац, копредседник Организационог одбора скупа.

Нови циклус истраживања "Хоризонт 2020", у оквиру којег је и овај пројекат, трајаће наредних седам година. Највећа је научна инвестиција и вреди 80 милијарди евра. У претходни програм Србија је уложила 10 милиона, а кроз пројекте је добила 45 милиона евра.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом