Читај ми!

Ружић: Једнако друштво шанса за све

Бранко Ружић указао на значај социјалног укључивања Рома због развоја и напретка Србије. У друштву где влада једнакост постоји шанса за све, истакао министар без портфеља задужен за европске интеграције.

Министар без портфеља задужен за европске интеграције Бранко Ружић поручио је да је једнако друштво шанса за све и указао на значај социјалног укључивања Рома и Ромкиња због развоја и напретка Србије.

Ружић, државни секретар у Министарству омладине и спорта Ненад Боровчанин и представници Тима за социјално укључивање састали су се са представницима удружења, невладиних организација младих Рома и Ромкиња и указали на важност да се млади лидери оспособе, преузму одговорност и допринесу свеукупном развоју и напретку Србије.

Ружић је, како се наводи у саопштењу тог министарства, поручио да верује ће Србија ове године с поносом дочекати Међународни дан Рома 8. април, с обзиром на то да институције чине континуирани напор како би се Ромима и Ромкињама омогућиле једнаке шансе за укључивање у друштво.

"Међутим, трајни напредак је могућ једино уз бољу сарадњу у раду државних органа, организација цивилног друштва, међународних партнера, јединица локалне самоуправе, као и ромске заједнице у целини", рекао је Ружић.

Ружић верује да Србија као суштину својих реформских процеса мора имати бригу о сваком појединцу, уз пуно поштовање основних права, прихватање заједничких вредности, пуне равноправности и одговорности.

Боровчанин је нагласио да је циљ да се створи подстицајно друштво у коме ће млади Роми и Ромкиње бити укључени у све аспекте живота у земљи и у коме ће имати прилику да постану познати професори, лекари и са поносом представљају Србију у свету.

Како се наводи у саопштењу, у Србији тренутно живи око 148.000 Рома и Ромкиња и они још увек представљају једну од најугроженијих група становништва у нашој земљи.

Србија као веома активна потписиница Декаде Рома 2005-2015, претходних година учинила је приметне помаке у овој области и то пре свега у оквирима интеграције Србије у ЕУ.

На састанку је такође поменуто да је олакшан приступ личним документима, као и остваривању социо-економских права.

Како се наводи, захваљујући афирмативној акцији, све је више младих Рома који похађају више и високе школе у Србији, а сваке године основну школу упише десет одсто више ромске деце него раније.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом