уторак, 11.03.2014, 09:27 -> 10:03
Млеко од неке друге маме
Само прошле године Банка хуманог млека у Београду прикупила је 5.200 литара млека. Уз велику количину имунолошких материја, млеко из ових флашица за бебе представља и храну и лек. Корист од банке је вишеструка - за дете, за маму и за кућни буџет.
Мајке у Србији и данас хране туђу децу. Само прошле године Банка хуманог млека у Институту за неонатологију прикупила је, захваљујући њима, 5.200 литара млека. Ова прва банка у Београду, ускоро прославља свој пети рођендан.
После порођаја нису могле да доје своју децу. Друге маме притекле су им у помоћ. Данас су оне те које помажу и које хране превремено рођене бебе.
"Наравно да ми је било значајно. Нарочито што је то млеко неке друге мајке, није никаква хемија. Сада сам у позицији да ја дајем и да донирам... И ако је значило мојој беби, тако значи сада другим бебама", каже једна мајка.
Млеко које се налази у флашицама у банци хуманог млека за ове бебе представља и храну и лек.
"Ту има огромних количина имунолошких материја које помажу бебама, нарочито када су у питању превремено рођена деца, да се изборе против инфекције", рекла је Славица Симић из Банке хуманог млека.
"Успешност подоја у нашој средини износи нажалост мање од 15 одсто. Промоцијом банки млека - успешност дојења само у Институту порасла је на невероватних 80 одсто", каже Милица Ранковић Јаневски, директорка Института за неонатологију.
Ипак, добра воља није довољна. Уколико желе да дарују млеко, жене морају да буду и здраве.
"То значи да нису изложене сексуално преносивим болестима, ни оне ни њени партнери, да нису боловале од одређених вирусних болести, што ми свакако тестирамо", каже Славица Симић.
Корист од банке хуманог млека је вишеструка - за бебу, маму и за кућни буџет.
"Почели смо пре пет година. За овај период сакупили око 25.000 литара млека. Што значи да је Инстутут остварио уштеду за буџет јер је у толикој количини купљено мање адаптиране формуле", каже Милица Ранковић Јаневски.
Београд и Нови Сад имају Банку хуманог млека. Ускоро ће је добити и Крагујевац.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар