Читај ми!

Потпуна обнова Хиландара за пет година

Десет година после пожара у Хиландару, обновљено је више од половине изгорелих објеката и 60 одсто радова за потпуну реконструкцију манастира, изјавио је директор Задужбине Хиландар, Миливој Ранђић. Очекује се де ће Хиландар бити потпуно обновљен за пет година.

За десет година од пожара у манастиру СПЦ Хиландар, на Светој Гори у Грчкој, обновљено је више од половине изгорелих објеката и обављено 60 одсто радова за потпуну реконструкцију манастира, рекао је директор Задужбине Хиландар, Миливој Ранђић.

"Очекујемо да би радови, са средствима којима располажемо, могли да буду готови за пет година", рекао је Ранђић за агенцију Бета и додао да би више новца могло да убрза радове и реконструкцију скрати за годину, годину и по.

Задужбина сада располаже са око 650 хиљада евра годишње, намењених обнови манастира.

Ранђић је додао да је у припремне радове и реконструкцију уложено 12,5 милиона евра - осам милиона је дала Влада Србије, два милиона СПЦ, а остало су донације грађана Србије, Русије и Грчке, дијаспоре.

Радови на изгорелом делу почели су 2006. године што је припремљено 2004. и 2005. рашчишћавањем изгорелих објеката и израдом пројеката, казао је директор Задужбине.

"Радимо на источном крилу Великог конака и улазном комплексу са параклисом Светог Николе и делом Старог конака", рекао је Ранђић.

Велики конак има три дела, а централни и западни су обновљени. Градилиште у манастиру не ремети вековни поредак монашког живота, рекао је Ранђић, али то успорава радове, тако да би могло да се каже да "сезона радова" годишње траје свега шест месеци иако је повољног времена више.

Радови на источном крилу Великог конака су трећа и завршна фаза обнове тог здања које је функционално повезано са улазном зоном и Конаком из 1814. који је обновљен 2007. године, рекао је директор.

Ту ће, како је навео, поред техничких просторија у приземљу и подруму, бити канцеларије, монашке ћелије, улаз у параклис Светог Николе и веза ка Конаку старом тачно два века и Белом конаку.

До краја ове године биће завршени радови на улазу у манастир који је на том месту, како се претпоставља, био још почетком 14. века, а данашњи изглед је добио поцетком 17. века, након обнове од земљотреса, заједно са Источним крилом Великог конака.

Радови на Белом конаку почињу идуће године.

Пожар у Хиландару 4. марта 2004. године уништио је више од половине комплекса у манастирским зидинама. Изгорели су конаци од којих неки потичу из 14. века, и четири параклиса.

Нетакнуте су манастирска ризница, библиотека и архив, и манастирска црква Ваведења Богородице коју су у 12. веку зидали светитељи Сава и Симеон Мироточиви, а доградили краљ Милутин и касније српски кнез Лазар, чије је дело и припрата цркве.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом