уторак, 04.03.2014, 15:29 -> 15:40
Које су најчешће притужбе пацијената
Грађани су до сада саветницима за заштиту права пацијента поднели 283 приговора. Највише притужби је на доступност здравствене заштите, дуго чекање на преглед, неблаговремену и неквалитетну здравствену заштиту, нељубазно понашање, недостатак информација.
Саветници за заштиту права пацијената почели су са радом 1. децембра прошле године и до сада је било 283 приговора незадовољних пацијената, а од тог броја 40 одсто је било основано, речено је на семинару о примени закона о правима пацијената.
Државни секретар Министарства здравља Периша Симоновић нагласио је на скупу "Примена закона о правима пацијената" да су током двомесечног рада саветника грађани препознали њихову улогу у здравственом систему.
"Када се погледа структура тих приговора они се највише односе на домове здравља и доступност здравствене заштите, а да је у другом плану доступност здравствене заштите на болничком нивоу", рекао је Симоновић.
Симоновић је додао да правни саветници представљају бивше заштитнике пацијентових права, а који се према новом закону о правима пацијената измештени у јединице локалне самоуправе.
Саветница министарке здравља Радмила Иванек нагласила је да грађани могу да се жале на третман у државним здравственим установама, али и на лекаре у приватној пракси.
Притужбе се, како каже, могу слати телефоном или електронском поштом, могу је поднети пацијенти или њихови заступници.
Највише притужби грађана било је на доступност здравствене заштите, дуго чекање на преглед, неблаговремену и неквалитетну здравствену заштиту, нељубазно понашање, недостатак информација.
Саветници за заштиту права пацијената формирани су у 142 локалне самоуправе, реч је о правницима који имају најмање пет година радног искуства, који седе у општинама и задужени су да решавају притужбе грађана из домена здравствене заштите.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар