Читај ми!

ВМА има велики углед међу грађанима

Војномедицинска академија је институција од националног значаја и једна од најугледнијих војних болница у југоисточниј Европи, рекао је председник Србије Томислав Николић. Поводом 170. годишњице ове установе, истакао је да је војномедицинско особље понос наше земље јер брани највише стандарде у лечењу.

Грађани Србије традиционално највише поверења имају у стубове српске државности, међу које, као симбол институција, сврставају Министарство одбране и Војску Србије, оценио је председник Србије Томислав Николић.

Он је, на свечаној академији поводом 170-те годишњице Војномедицинске академије у Дому Гарде, истакао да војни здравствени систем, чији је витални део и покретачка снага ВМА, битно утицао на успостављање тог поверења.

"Она је институција од националног значаја и већ деценијама једна од највећих и најугледнијих војних болница у југоисточној Европи", истакао је шеф српске државе.

Николић је рекао да се испит, на којем наши лекари заслужују дивљење и поштовање својих колега широм света и стичу углед, полаже и у оквиру богате међународне сарадње и ангажовања наших санитетских тимова у мултинационалним операцијама УН и ЕУ.

"Честитам вам, тако се врши промоција стечених знања и вештина наших војних лекара и медицинског особља, тако се достојно представља наша земља у свету", поручио је он, додајући да војно медицинско особље тиме наставља традицију Централне војне болнице, која је кроз дугу историју делила судбину своје отаџбине и лечила ране ратова и страдања свог народа.

Нека од искустава наших војних лекара из Балканских ратова, Првог и Другог светског рата, ратова на простору бивше Југославије и НАТО бомбардовања, битно су померила медицинска знања, постала трајни допринос науци и обавезна лекција на студијама војне медицине широм света, указао је Николић.

Он је рекао да није довољно само баштинати традицију, и да је војно медицинско особље понос Србије зато што и данас поставља и брани највише стандарде у лечењу, превентивној медицини, образовању и научно-истраживачком раду.

"Зато од вас с правом очекујемо највише у спровођењу визије модерног, реформског друштва, које подразумева пружање врхунских медицинских услуга и примену најсавременијих светских метода у раду. Сигуран сам да ћете и у наредном периоду оправдати свој углед у земљи и свету, да ћете наставити да остварујете врхунске резултате у свом високоетичком позиву, да ћете наставити технолошку модернизацију и образовање младих лекара и медицинског особља. На тај начин допринећете равоју здравственог система Србије", нагласио је председник државе.

Честитајући јубиларни 170. рођендан, он је казао да очекује да ВМА одржи и унапреди углед елитне медицинске установе, да у региону и свету остане препознатљива по свом квалитету, да остане понос система одбране, здравства и државе у целини.

Дуг развојни пут ВМА

Начелник ВМА, бригадни генерал Маријан Новаковић најавио је да ће јубилеј на пригодан начин бити обележен током свих месеци ове године.
Додаје да је ВМА прешла дуг развојни пут до данас.

"Наша установа мењала је током дугих деценија називе и места седишта, пратећи судбину народа и расла и ширила хуману делатност у корак са српском државом", рекао је Новаковић, додајући да је ВМА дубоко срасла са српском народном традицијом и државношћу.

Уз племенити циљ да буде уз свој народ и када се ратовало и страдало и када се развијало, и када је било најтеже на првим линијама фронта и развијања било је, према његовим речима, војно-медицинско особље.

"Данас, као и у прошлости, нема много времена да се слави. Наш посао је свакодневан и без права на грешку. ВМА и данас има циљ, чији је основ рада унапређење здравствених услуга и непрестана брига о пацијентима", казао је Новаковић, указујући на сарадњу са државама и међународним организацијама широм света.

Као дан ВМА обележава се 2. март, јер је тог датума 1844. године, указом кнеза Александра Карађорђевића, основана прва централна војна болница.

ВМА је водећа установа у области лечења, превентивне медицине, фармације, образовања и научно-истраживачког рада у Србији и шире, на простору југоисточне Европе.

Уз 27 клиника и 17 института, на ВМА раде и Дијагностичко-поликлинички центар, Центар за контролу тровања, Центар хитне помоћи и Центар за трансплатацију органа и коштане сржи, у којима се спроводи више од 5.000 различитих дијагностичких и терапијских процедура.

Поред службе лечења, на ВМА је организована едукација медицинских кадрова свих профила и научно-истраживачки рад у складу са највишим стандардима и сопственим специфичностима, а у свом саставу има и Медицински факултет.

Поред јубилеја ВМА, тематски програм свечаности, у којем су учествовали познати уметници и уметнички ансамбл Министарства одбране, био је посвећен и обележавању стогодишњице од почетка Првог светског рата.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом