понедељак, 03.03.2014, 13:02 -> 18:45
Основано 40 одсто приговора на здравство
За два месеца је око 600 грађана Србије тражило помоћ од саветника за заштиту права пацијената, рекла министарка Славица Ђукић Дејановић. Од 283 поднета приговора, основано је око 40 одсто који се тичу понашања у здравственим услугама, каже министарка.
Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић изјавила је да је око 600 грађана Србије за два месеца тражило помоћ од саветника за заштиту права пацијената, као и да су поднета 283 приговора на здравствене услуге.
"Око 40 одсто приговора је основано, а односе се на одређено понашање у здравственим установама", рекла је Ђукић Дејановић на једнодневном саветовању саветника за заштиту права пацијената и представника Савета за здравље.
Према њеним речима, новина недавно усвојеног Закона о правима пацијената јесте то што пацијент има партнерски однос са својим терапеутом и здравственим радником.
"Најбитнија новина је да, ако у том партнерском односу он добије одговарајућу информацију и прихвати одређене процедуре, мора и сам да се стара о реализацији тога, а не само да препусти здравствени проблем здравственој установи", рекла је министарка здравља.
Како је додала, установа је у стању да обезбеди сва права која произлазе из закона, а да, ако то не учини, саветник мора да предузме одговарајуће кораке да се то обезбеди.
На скупу, којем су присуствовали саветници за заштиту права пацијената и Савета за здравље девет округа Шумадије, министарка је навела да су до данас именована 142 саветника и формирано је 97 савета за здравље.
Саветник за права пацијената Крагујевца Весна Димитријевић рекла је да је од децембра до данас 60 пацијената тражило помоћ, а 10 поднело приговор.
"Пацијенти су пре свега тражили информацију у вези са остваривањем права из области здравствене заштите, а тек десет пацијената поднело је приговоре најчешће на квалитет пружања здравствених услуга, као и због услуга које су им недоступне", навела је Димитријевићева.
Пацијент у центру пажње здравственог система
Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић рекла је да пацијент мора да буде у центру пажње здравственог система и да је интензивна сарадња јединица локалне самоуправе са струком и здравством веома важна.
На саветовању председника општина и градоначелника о примени Закона о правима пацијената, које почиње 1. децембра, Ђукић Дејановић је рекла да су за ефикасну примену закона, поред здравствених радника и пацијената, одговорне и локалне самоуправе.
Министарка је подсетила да је Законом о правима пацијената предвиђено да локалне самоуправе организују и обезбеде заштиту пацијената увођењем саветника и образовањем Савета за здравље.
Ђукић Дејановић је навела да су законом на јединствен начин уређена права пацијената, као и да се промовише партнерски однос између корисника и здравственог радника, тако да је и сам пацијент одговоран за своје здравље.
Примена новог закона није довољна за спровођење нове здравствене политике, јер би то, како је навела, било само парцијално решавање питања права грађана на здравствену заштиту, рекла је министарка.
Примена Закона о заштити лица с менталним сметњама почеће 1. децембра, а једна од главних новина је да болесна особа може бити принудно хоспитализована уколико угрожава свој или туђи живот и здравље, рекла је министарка.
Према њеним речима, у припреми су и измене Закона о здравственој заштити и осигурању, које предвиђају оснивање палијативних центара за збрињавање најтежих болесника.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар