Читај ми!

Чекајући нову академску годину

У наредној академској години Универзитет у Београду требало би да упише 26.600 студената. Тренутно је акредитовано 330 студијских програма, а могуће је да до уписа буде и нових програма. Већа пажња посвећује се и студијама на енглеском језику.

Универзитет у Београду ове године требало би да упише око 26.600 студената. Од тога, предложено је да се половина школује о трошку државе, о чему ће одлучивати Министартсво просвете, а затим Влада Србије. Први уписни рок трајаће од 25. јуна до 15. јула.

У међувремену, Савет Универзитета у Београду опомиње факултете да буду ажурнији у издавању диплома. Због неефикасности студентских и ИТ служби, поједини факултети прошле године скоро да нису издали ни једну диплому, на коју сада чека десет хиљада дипломаца, што на Универзитету сматрају недозвољеном ситуацијом.

Сенат Универзитета у Београду предложио је такође да се на основним студијама ове године упише 14.680 бруцоша, на мастер програмима 8.922 а на докторским студијама 1.654 докторанада.

"Факултети су заиста желели да сходно ситуацији мало више студената буде на буџету у односу на самофинансирајуће. Неки факултети су повећали број на докторским студијама пошто имамо већи број наставника који могу да буду ментори студентима докторских студија", каже проректорка Универзитета у Београду Нада Ковачевић.

Тренутно је акредитовано 330 програма, а како је акредитација у току, могуће је да до почетка уписа буде предложено још програма. Неки факултети уводе и трогодишње студије.

"Након три године, након освојених 180 бодова добијају диплому економисте, а четворогодишњи програм и даље подразумева диплому дипломираног економисте", истиче декан Економског факултета Универзитета у Београду Бранислав Боричић.

Прошле године уписано је само 200 странаца, па се све већа пажња посвећује студијама на енглеском језику.

"Новост је настава на енглеском језику на сва три ниова образовања", каже декан Машинског факултета у Београду Милорад Милованчевић.

"Ове године је акредитовано односно прошло кроз Сенат за акредитацију још неколико програма са различитих факултета и то је чини ми се Економски, ФОН и неки други факултети који су такође упутили захтев е за акредитацију за студије на енглеском језику", каже ректор Универзитета у Београду Бранко Ковачевић.

Напомиње да би требало имати на уму да су докторске студије на свим факултетима замишљене да могу да се одвијају и на енглеском језику за стране студенте.

Универзитет у Београду нашао се на 237. месту ранг листе коју објављује Институт за информатику Техничког универзитета у Турској.

Кључни критеријум за рангирање је број објављених научних радова, а од високошколских установа из источене и централне Европе испред Београдског су само Ломоносов и Карлов универзитет.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом