Климатске промене мењају начин живота

Средином 21. века добићемо још један летњи месец, поручују из Института за метеорологију. Последице природних катастрофа могу се смањити, На сваки уложени динар у превенцију, штета је мања 10 пута.

Климатске промене су једна од највећих претњи 21. века, а очигледне су већ данас. Ако заједничка акција одмах почне, биће још времена да се избегну најгори утицаји. У супротном, већ за 30 година клима на нашим просторима неће подсећати на ону из 20. века и у потпуности ће нам изменити начин живљења.

Воће је већ у сред зиме почело да цвета, а у потоцима и бунарима је све мање воде. Ибар подно Копаоника може да се прегази.

У последња три месеца у Србији је пала тек једна трећина уобичајених падавина, а овако мало снега на планинама није било још од средине прошлог века. А да и ми својски гомиламо гасове у атмосфери који загревају планету указује чињеница да Србија потроши пет пута више енергије по јединици производа него што је светски просек.

Владимир Ђурђевић са Института за метеорологију каже да већ имамо 25 летњих дана више него што је то било средином 20. века. Према његовим речима, пројекција будуће климе показују да ће се тај тренд наставити у будућности тако да ћемо средином 21. века, око 2050. године,  добити још један летњи месец.

Већ три месеца реке плаве Словенију и Хрватску. У оваквим ситуацијама је од великог значаја међугранична сарадња. Србија тренутно учествује у осам програма подунавског и јадранског региона што је Европска унија подржала са 80 милиона евра.

Без обзира на пораст степена опасности, последице природних катастрофа могу се смањити. На сваки уложени динар у превенцију, штета је мања 10 пута.

"Смањујемо утицај човека на изазивање тих опасности, пре свега на изазивање пожара на отвореном простору, за смањење опаснсти од поплава, на уређењу водотокова, едукацијом нашег становништва. Законом о заштити од пожара, чланом 50,  је забранио паљење органског отпада на отвореном простору", рекао је Ђорђе Бабић, заменик начелника Сектора за ванредне ситуације.

Сада је јасно да ми не можемо само да посматрамо како расте ниво океана и нестају нека далека острва. Климатске промене погађају и нас. Можда је наосетљивији сектор пољопривреде. У Србији се наводњава тек два одсто површина. Како би се приноси очували наводњавање треба унапредити и сејати сорте отпорне на сушу. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом