Читај ми!

Јавни водоводи у кризи

Ситуација са водоснабдевањем у Србији је добра, али су сви јавни водоводи у кризи јер из цене воде не могу да се обезбеде средства неопходна за основно одржавање система, рекао је за РТС саветник у Институту за водопривреду "Јарослав Черни" Првослав Марјановић.

Саветник у Институту за водопривреду "Јарослав Черни" Првослав Марјановић изјавио је да је ситуација са водоснабдевањем у Србији генерално добра, али да су сви јавни водоводи у кризи јер из цене воде не могу да обезбеде средства неопходна за основно одржавање система.

''Живимо у земљи где је цена воде субвенционисана и није реална. Сви јавни водоводи у Србији су у кризу јер из цене воде не могу да обезбеде средства неопходна ни за основно одржавање система, а камоли за капиталне инвестиције'', рекао је за РТС Марјановић.

Он је навео да се не може очекивати да нешто у шта се не улаже довољно, годинама уназад, да резултате који су на нивоу земаља које то редовно раде и одржавају.

Марјановић је рекао да мора да се нађе начин да се ојача сектор вода, као и да се омогући да се кроз редован рад и наплату створе предуслови за одржавање система и испоручивање воде.

Он је навео и да ситуација у Ужицу, када је у питању проблем са водом, није нерешива.

''Ово што се десило у Ужицу је појава коју можемо да очекујемо у свим системима на којима је водоснабдевање засновано на акумулацијама. То није нешто што није решиво и као што видите реакцијом владе благовремено се предузимају мере да се санира ситуација'', рекао је Марјановић.

Према његовим речима, то није проблем који је специфичан за Србију, већ се ти проблеми јављају и у земљама у свету.

Директор Агенција за заштиту животне средине Филип Радовић рекао је за РТС да је свако загађење знак упозорења да би требало надлежни да реагују.

Он је навео да постоји план мониторинга који усваја Министарство енергетике, развоја и застите животне средине у сарадњу са Министарством пољопривреде, водопривреде и шумарства и према коме агенција делује.

''План предвиђа да агенција уради годишње више од 250.000 параметара, али и поред тога ми не можемо урадити анализу сваке акумулације сваког водног тока у току године'', рекао је Радовић.

Коментаришући наводе да је у 2012. годину у води у Ужицу забележено повећано присуство карбијума и живе, он је рекао да ове године нису примећене те супстенце већ да је јавност алармирала појава алги које проузрокују цијано бактерије.

Он је истакао да се у Србији прочишћава само 14 одсто вода, док 85 одсто отпадних вода завршава у рекама.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије