понедељак, 18.11.2013, 13:38 -> 14:39
Две трећине ромских насеља нехигијенско
У Србији има 750 ромских насеља од којих је 500 неусловно и нехигијенско, речено је на отварању скупа експерата из неколико земаља који разговарају о актуелним проблемима становања Рома.
На отварању скупа експерата из неколико земаља који разговарају о актуелним проблемима Рома речено је да у Србији има 750 ромских насеља од којих је 500 неусловно и нехигијенско.
Заменик директора Канцеларије за људска и мањинска права Драгољуб Ацковић рекао је да се до скора није знало, али да се захваљујући сарадницима из ОЕБС-а сада зна да у Србији има 750 ромских насеља која нису сва неформална и нехигијенска.
"Две трећине насеља на тој листи је неусловно и нехигијенско", рекао је Ацковић додајући да око 400.000 Рома живи у јако лошим условима.
Према његовим речима, у Земуну има шест таквих насеља, у Аранђеловцу има девет, у општини Палилула у Нишу и Пожаревцу по 12, на Чукарици и Новом Београду 13, у Убу 15, Пироту 18, Лазаревцу 22, Обреновцу 25.
"Проценат становништва који живи у оваквим насељима је доста велики имајући на уму да на простору Србије, по нашим сазнањима живи око 600.000 припадника ромске народности", рекао је Ацковић истичући да је на попису становништва "етно мимикрија" урадила своје те да према тим подацима у Србији живи нешто више од 147.000 Рома.
Истакао је и да је инфраструктура комплетних ромских насеља очајна, као и да њихова легализација мора бити извршена.
Теоријски оквир за решење проблема
Како би се решило питање становања Рома, Ацковић је оценио да се мора направити теоријски оквир где ће се јасно видети у којим се правцима креће тематика и на који начин ће се то решавати.
"Морамо да имамо најпре статистичке податке и да направимо Атлас ромских насеља", рекао је Ацковић додајући да је помак у тој области направљен и да се Србија креће у позитивном смеру.
Директорка Републичке агенције за становање Маја Лакић рекла је да је та Агенција активно укључена у ток свих конференција како би сагледала проблеме везане за стамбено збрињавање ромске популације.
Истакао је и да је циљ скупа који су организовали Канцеларија за људска и мањинска права и "Кахром група" Савета Европе, да се размене искуства.
Директорка Републичке агенције за становање Маја Лакић рекла је да је та Агенција активно укључена у ток свих конференција како би сагледала проблеме у вези са стамбеним збрињавањем ромске популације.
Навела је да је за стамбено збрињавање Рома битно да се уважавају потребе самог становништва и њихове жеље.
Секретар "Кахром групе" Михаел Гует каже да састанак није нека врста спровођења мониторинга.
"Циљ је да сасатнак буде што неформалнији између експерата из различитих земаља. Треба бити отворен. Нисмо овде да би вршили мониторинг над вашим радом него да чујемо које су тешкоће са којима се суочавата, која су решења која предлажете, али и како имплементирате програме стновања", рекао је Гуат.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар