Читај ми!

Таксе и на брак

Многе жене се одлучују да после удаје задрже своје презиме, јер ако узму мужевљево, то ће их много коштати. Промена докумената је скупа, а скупо је и вишедневно обилажење шалтера.

После удаје, многе жене које одлуче да промене презиме или додају мужевљево, чека обавеза да промене и лична документа, а то одузима неколико дана и кошта више хиљада динара.

Зато све више њих задржава презиме. Многе које га и промене, не мењају документа по више од годину дана, иако их закон обавезује да захтев за промену личне карте поднесу најкасније 15 дана од венчања.

Када су пристале на брак и на промену презимена, нису знале да су "Да" рекле и држави за повећу суму новца коју морају да дају за нова лична документа. Јована Перовић, девојачко Ковачевић, била је затечена када је израчунала колико јој новца треба.

"Нисам знала колико кошта и то је било једно онако баш непријатно изненађење, да не кажем кисело. Коштало је 10.000 динара. Заиста много. Мислим да то данас није лако приуштити себи, нарочито поред свих трошкова када се венчате и правите свадбу", каже Јована.

Због личне карте, обавезно се наплаћују таксе за извод из матичне књиге рођених и уверење о држављанству, иако у Министарству унутрашњих послова кажу да ти папири уопште нису потребни.

Али јесте новац и то за личну карту 1.155 динара, промену пребивалишта 280, пасош 3.600, возачку дозволу 1.546. На то треба додати и таксу за издавање венчаног листа од 400 динара.

Поред тога, треба издвојити време и да се нови подаци упишу у радну и здравствену књижицу и промени картица из банке. Да ли због тога или нечег другог, тек све више девојака не мења презиме.

"У последњих неколико година наравно да девојеке све чешће траже да задрже своје презиме, али никако не бих рекла да се то ради само због папирологије или због добијања личних докумената", каже Гордана Зарић, матичар у Општини Стари град.

На питање зашто документа морају да се мењају у МУП-у - одговарају да је то неопходно када год мењамо, на пример, презиме или пребивалиште, тачније оно што је видљиво написано на документу.

Таксе одређује Министарство финансија, а Народној банци Србије и полицији плаћа се израда докумената.

"Слажем се да би за такве случајеве таксе требало да буду мање, а поготово мислим да ће бити мање кад органи буду међусобно комуницирали на информатички начин, тако да ће то бити јефтиније и за саму државу. Ако је јефтиније за државу, онда је јефтиније и за грађане", каже Гордана Стаменић, државна секретарка Министарства правде и државне управе.

Олакшица ће бити, али за девојке које планирају да се удају - тек 2015. Тада ће се, кажу у Министарству правде и државне управе, формирати регистар грађана и почети да се примењује нови Закон о општем управном поступку.

Они тврде да вам тада више неће бити потребни изводи из општине, јер ће службеници МУП-а морати сами да прибаве те податке.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом