Читај ми!

Транзиционом правдом до помирења

Сарадња са Трибуналом је снажан инструмент за транзициону правду, каже Пјер Мирел из Европске комисије и истиче да се правдом приближава помирењу. Кључни помак у регионалној сарадњи остварен када је потписан споразум о размени доказа између Србије и БиХ, рекао главни тужилац Владимир Вукчевић.

Транзициона правда излази из оквира судница и омогућава унапређење мира и помирења, рекао је директор за Западни Балкан Генералне дирекције Европске комисије за проширење Пјер Мирел.

Милер је на конференцији Балканске истраживачке регионалне мреже "Достигнућа и позиција транзиционе правде у преговорима Србије и Европске уније" подсетио да је надгледање истрага и процеса за ратне злочине део поглавља 23 у преговорима о приступању ЕУ.

Истакао је да транзициона правда значи и саопштавање истине о прошлости. "Не видим велике тешкоће у Србији и Хрватској у погледу процесуирања ратних злочина, за разлику од Босне и Херцеговине, где су у току истраге и процеси за 1.351 случај ратних злочина", рекао је Мирел.

Мирел је рекао да су за Западни Балкан уведени додатни критеријуми за приступање ЕУ, међу којима су сарадња са Хашким трибуналом, регионална сарадња и успостављање добросуседских односа и додао да без решавања судбине несталих не може да се постигне помирење.

Сарадња са трибуналом, као додатни критеријум, је снажан инструмент за транзициону правду. Изручења и суђења у Хагу нису довела до јавне дебате о злочинима због политичких ставова, али су успостављена правила, процедуре и пракса за тужиоце у региону, рекао је Мирел.

Транзициона правда није дефинисана као целина у оквиру процеса скрининга пред почетак преговора, рекао је Чедомир Бацковић из Министарства правде и додао да су сегменти који се дотичу те теме покривени у поглављима за преговоре.

Бацковић се нада да ће искуства из истрага и процеса за ратне злочине бити пренети даље и у том контексту навео потребу да процеси буду транспарентни.

Говорећи о почетку скрининга, Бацковић је указао да је циљ првих сусрета био да се Србији дају параметри за припрему билатералног скрининга, односно сагледавање усклађености домаћих и прописа ЕУ, примене прописа и административних капацитета.

Процес припреме билатералног скрининга је сложен и у њему је транзициона правда скуп проблема, решења, правила приступа, рекао је Бацковић, додајући да се тим темама баве различита министарства.

Главни тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић рекао је да је регионална сарадња одређена као приоритет када је основано Тужилаштво за ратне злочине, "јер смо одмах схватили да не можемо без тога". 

Вукчевић је оценио да је кључни помак у тој сарадњи направљен када је потписан споразум, уз помоћ ЕУ, о размени доказа између Србије и БиХ и додао да је одмах договорена конкретна размена доказа о ратним злочинима.

Вукчевић је као проблеме у раду тужилаштва навео недостатак медијске подршке, као и проблеме са јединицом за заштиту сведока.

Ми смо у веома деликатној ситуацији између сведока и јединице за заштиту, као неко од кога се очекује да решава проблеме, а немамо капицетете за то, рекао је Вукчевић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом