среда, 13.11.2013, 17:34 -> 18:14
Саморегулација медија за одговорно новинарство
Етички стандарди и саморегулација медија веома важни за даљу демократизацију Србије, сматрају представници новинарских удружења и медија, и указују на значај Савета за штампу и непоходност поштовања његових одлука.
Представници новинарских удружења и медија оценили су у Београду да су за даљу демократизацију Србије веома важна саморегулација медија и поштовање етичких стандарда.
На скупу "Одговорно новинарство кроз саморегулацију" указано је на значај Савета за штампу, и на непоходност поштовања његових одлука које говоре о значају равнотеже заштите права на приватност и информација значајних за јавност.
Потпредседник Независног удружења новинара Србије Драган Јањић оценио је да је саморегулатива "врста чојства" која служи да медији заштите и себе, и друге од себе, и да признају ако су прешли границу и да покушају да то исправе.
Јањић је оценио да је Савет за штампу најважније тело које је формирано у последњих 13 година.
Генерални секретар Савета за штампу, Гордана Новаковић навела је да је Савет до сада имао око стотину жалби и да је у половини прекршен кодекс извештавања.
Највећи број жалби односи на истинитост и објективност извештавања, на то што се при извештавању не користи више извора и што се не разликују чињенице од претпоставки и нагађања.
Главна и одговорна уредница Политике и председница Удружења новинара Србије, Љиљана Смајловић је оценила да је Савет за штампу "историјски експеримент у Србији" и да је "право чудо" то што медији саморегулацијом покушавају да реше проблем новинарске етике и кршења Кодекса новинара.
"Ми смо друштво у којем нема медијске критике, понашамо се као да смо мафија у којој влада закон ћутања и не дозвољавамо да се критикују неки медији како нам се не би осветили, што је потпуно погрешно", рекла је Смајловић и додала да није добро да постоји друштво без медијске критике.
Према њеним речима, боље је имати и таблоиде који крше Кодекс и покрећу ствари, него да се ћути о проблему, да се нико никоме не замера.
Главни и одговорни уредник Курира Саша Миловановић истакао је да тај лист више није оно што је био пре четири године, јер редакција ради на промени "имиџа". Курир, према његовим речима, данас доноси одлуке у складу с новинарским кодексом, чак и по цену пада тиража.
Потпредседник НУНС-а Драган Јањић је, међутим, рекао да не види да се ишта променило у писању Курира, јер тај лист и даље "изриче пресуде" и "људе проглашава лоповима" што је, како је оценио, приличан проблем штампе у Србији, као и "забијање главе у песак" и оцењивање да овакво писање представља упражњавање медијске слободе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар