Читај ми!

Хуманост (не) уређује закон

Прикупљање новца у хуманитарним акцијама неопходно је уредити законом, што потврђују и полемике у јавности због новца прикупљеног за лечење мале Тијане Огњановић. Рачун са новцем за Тијану, која није дочекала оперецију, замрзава се до оставинске расправе. Суд треба да утврди ко ће имати право да располаже новцем прикупљеним за лечење.

Док се не формира јединствени фонд, једина шанса за децу која морају да се лече у иностранству углавном је прикупљање новца у хуманитарним акцијама. Међутим, полемике у јавности због новца прикупљеног за лечење мале Тијане Огњановић, која није дочекала операцију, само потврђују потребу да се та област уреди законом.

Коме припада новац прикупљен за лечење болесне деце, а који није утрошен? Иако о томе постоје разне спекулације, правници немају дилему - у случају Тијане Огњановић и сличним законски след је јасан.

Милош Станковић са предмета Породично право на Правном факултету у Београду каже да се рачун замрзава.

"Ви не можете да подигнете новац, јер тај новац није у вашем власништву. Ви сте имали могућност да њиме располажете у најбољем интересу свог детета. Оставински поступак мора да се спроведе иза једног лица колико год оно било старо, дакле макар имало један дан или месец дана живота, јер је оно било носилац неких права и обавеза чија судбина сада треба да се уреди", објашњава Станковић.

То практично значи да Тијанини родитељи Небојша и Јелена Огњановић, који не одговарају на питања шта је са преосталим новцем, немају право да подигну средства пре окончања оставинског поступка.

Прво рочиште, како сазнајемо, заказано је за 26. новембар. Суд, између осталог, треба да утврди ко ће имати право да располаже средствима прикупљеним за лечење. У међувремену МУП, по налогу тужилаштва, испитује колико је средстава остало на Тијанином рачуну и да ли се она ненаменски троше.

Прецизан одговор на питање да ли тужилаштво има право да блокира средства на рачуну до коначне пресуде суда, нисмо добили.

Контрола уплате новца на хуманитарне рачуне, али и евентуалне злоупотребе посао су и за Министарство финансија, понавља министарка здравља. Фондови јесу потребни, али, каже, другачије организовани.

"Подршка код оснивања тих фондова није спорна, али фондови морају поштовати законе ове земље, а то значи финансијско пословање мора бити апсолутно у складу са законима. Добротворност и хуманост не значи уједно и неразумевање финансијских токова, јер непоштовање закона никога не ослобађа одговорности", каже министарка здравља Славица Ђукић Дејановић.

Вест да постоји намера да се прекине финансирање лечења деце у иностранству демантује и Славица Ђукић Дејановић, али и Фонд за здравствено осигурање. Понављају да новац прикупљен у хуманитарне сврхе држава мора да контролише.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом