Читај ми!

Лазаревић: Нема препрека за дигитализацију

Дигитални телевизијски сигнал би до краја седмице требало да има 75 одсто грађана Србије, најавио државни секретар у надлежном министарству Стефан Лазаревић. Изменама закона о комуникацијама и поштанским услугама биће омогућено спајање Ратела и Рапуса, најавио Лазаревић.

Државни секретар у Министарству трговине и телекомуникација Стефан Лазаревић рекао је да би дигитални телевизијски сигнал до краја седмице требало да има 75 одсто грађана Србије.

На јавном слушању у Скупштини Србије о дигитализацији, Лазаревић је рекао да се нада да ће држава до краја 2014. године моћи да понуди мобилним оператерима фреквенцијски спектар који ће бити ослобођен након преласка телевизија са аналогног на дигитално емитовање сигнала.

"Више не постоје техничке препреке за успешан завршетак дигитализације телевизијског сигнала. Отклоњени су сви проблеми који су нас онемогућавали да користимо опрему коју смо добили од ЕУ у оквиру претприступних фондова (ИПА)", рекао је Лазаревић.

Истакао је да очекује да ће најкасније до краја седмице бити стављена у погон сва опрема која је добијена од ЕУ и да ће иницијална мрежа бити проширена, тако да ће дигиталним сигналом бити покривено око 75 одсто становништва Србије.

Иницијална мрежа дигиталног телевизијског сигнала је пуштена у рад у марту 2012. године и покрива 40 одсто становништва Србије.

"Ми данас имамо отворен пут ка завршетку процеса дигитализације, али нам је највећи противник време, пре свега зато што је стање које је затечено у 2012. било јако лоше и требало је много да се поправи", рекао је Лазаревић.

Према његовим речима, сада су главни изазови дефинисање медијских стратегија, односно дефинисање закона из домена медија.

"То је, пре свега, у надлежности Министарства културе и надам се да ће закони о електронским медијима и јавном сервису бити донети што пре", рекао је Лазаревић.

Истакао је да треба имати у виду да дигитализација није трошак за државу, јер ће након завршетка тог процеса бити ослобођен део радиофреквенцијског спектра који ће бити продат оператерима за развој четврте генерације мобилне телефоније (4G).

"Морам да кажем да су наши оператори тестирали такву опрему и такви резултати су показали задовољавајуће и очекујемо да завршимо расправу и да у што краћем периоду буду расположиви ти опсези за широкопојасне серивсе", рекао је Лазаревић.

На тај начин ће држава добити директан прилив у буџет који ће бити већи од трошкова за завршетак дигитализације, рекао је Лазаревић, напомињући да се вредност лиценци за 4G процењује на 100 милиона евра.

Лазаревић је напоменуо да су од земаља у окружењу дигитализацију завршили Хрватска и Македонија. У Хрватској се за лиценцу за четврту генерацију пријавио један оператер, а у Македонији сва три, рекао је Лазаревић.

Директор Републичке агенције за елетронске комуникације (Рател) Милан Јанковић је истакао да су сва три домаћа оператера мобилне телефоније успешно обавила тестирања за увођење 4G, која омогућава широкопојасни интернет на мобилним уређајима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом