недеља, 10.11.2013, 13:32 -> 13:57
Насиље над женама је јавни проблем
Потребно је радити на већој равноправности жена у друштву и њиховом оснаживању јер насиље над женама није приватни проблем који треба да остане у оквиру породице, поручено је са скупа у Скуппштини Србије посвећеног спречавању насиља над женама.
Насиље над женама није приватни проблем који треба да остане у оквиру породице, већ јавни и потребно је радити на већој равноправности жена у друштву и њиховом оснаживању, порука је са данашњег скупа у Скупштини Србије.
На конференцији "Удруженим напорима - Ка новим европским стандардима у заштити жена од родно заснованог насиља", која је посвећена Конвенцији Савета Европе о спречавању насиља над женама и у породици, коју је Србија ратификовала, речено је и да су корени насиља над женама у неравноправности полова и неједнакој расподели моћи.
"Жене су без обзира на националност, веру, узраст, статус, изложене разним облицима физичког, сексуалног, психичког и економског насиља", указао је председник скупштинског Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић.
Корени насиља, како је навео, леже дубоку у структури друштва, а то насиље представља један од највећих облика кршења људских права.
Напомињући да су насилници у већини случајева мушкарци, Омеровић је навео да су последице насиља далекосежне и да непогађају само жртве, већ цело друштво, а да би се сузбила та појава нису довољне само кривичне пријаве, већ и отклонити узроке.
То значи, додао је Омеровић, промена свести јавности и појединаца, а потребно је предузети и мере за јачање положаја жена.
"Насиље над женама није приватни проблем који треба да остане у оквиру породице, то питање је јавни проблем, јер је кршење људских права, то је кривично дело које мора да се казни", поручио је Омеровић.
У области законодавних активности, Србија је учинила доста доношењем измена Кривицнцог законика, породичног, као и закона о забрани дискриминације и равноправности полова, па је тако насиље у породици постало кривично дело.
То, међутим, како упозорава Омеровић, није довољно и мора се више радити на примени тих закона.
Он је указао и на то да жене жртве насиља немају ефикасну подршку система, а често су и саме жртве из страха или сматрајући то понижењем и срамотом, па не желе да свој поблем поделе.
Директорка Аутономног женског центра Бобана Мацановић честитала је посланицима Скупштине Србије на ратификовању Конвенције и позвала и земље региона да то учине.
Она је рекла да је било задовољство слушати посланице у републичком парламенту како су се, без обзира на странку из које долазе, залагале за ратификацију.
На ратификацији Конвенције честитао је и специјални известилац Парламентарне скупштине Савета Европе Жозе Мендеш Бота који је указао да је насиље над женама још распрострањено, као и да су жена и даље изложене неједнакости и на радном месту, а често имају и мања примања у односу на мушкарце.
Државе су зато у обавези да се боре против насиља над женама и да обезбеде механизме зашите и да пруже подршку.
"Док год постоји насиље над женама, нећемо бити друштво једнаких могућности за оба пола", поручио је Бота.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар