субота, 09.11.2013, 20:44 -> 21:45
Дачић: Нећемо дозволити ревизију историје
Премијер Ивица Дачић поручио је да је Србија поносна на своју антифашистичку традицију, допринос сламању нацизма и фашизма у Другом светком рату и да одбацује сваку могућност ревизије историје и релативизације почињених злочина.
Председник Владе Србије Ивица Дачић рекао је да је Србија поносна на своју антифашистичку традицију и да одбацује сваку могућност ревизије историје и релативизације злочина.
Дачић је на централној државној свечаности поводом Међународног дана против фашизма и антисемтизма рекао да је Холокауст "највећи пораз човечанства у историји" и додао да он "не сме да се понови".
"Успомена на невине жртве холокауста, заштита места страдања и стицање нових сазнања о том стравичном посрнућу људске врсте није само наша обавеза према свакој жртви већ и један од основних предуслова стварања друштва заснованог на поштовању појединца, његових права, слобода и различитости", рекао је Дачић.
Он је у свечаном говору пред почетак концерта у задужбини Илије Коларца истакао да нам "сећање служи да историју никад не заборавимо како нам се не би поновила".
Дачић је подсетио да је "застрашујућа чињеница да је у Другом светском рату убијено шест милиона Јевреја" и да је то организовала немачка држава.
Он је такође рекао да је Србија већ 1942. године према званичним извештајима који су слати у Берлин "била очишћена од Јевреја и Рома".
Премијер је указао да је пре Другог светског рата у Србији живело 15.000 Јевреја и да 90 одсто њих није преживело.
"Са овог места желим да пошаљем јасну поруку да младе треба васпитавати у духу ненасиља, родољубивости, разумевања и поштовања различитости", рекао је Дачић и додао да "сећање управо служи да се историја не би поновила".
Он је, такође, истакао да је став Србије одувек био да сваки злочин има два имена - име жртве и име злочинца.
"Свесни тога, ми данас исказујемо истинско саосећање са непојмљивим страдањем јеврејске деце која су свирепо убијена", навео је Дачић, подсетивши да је званична нацистичка политика у Немачкој, поред осталог, заговарала институционално, од државе организовано систематско насиље над Јеврејима.
Дачић је такође истакао да је Влада Србије иницирала и реализовала велики број програма из области образовања, истраживања и сећања на холокауст, сматрајући то својом цивилизацијском и моралном обавезом.
Он је указао да Србија активно учествује у деловању међудржавне радне групе за образовање, сећање и истраживање холокауста у којој има пуноправно чланство.
Државној церемонији коју је организовала Влада Србије присуствовали су и министар одбране Небојша Родић, министар без портфеља Александар Вулин, као и представници верских заједница, јеврејске и ромске заједнице и преживели заточеници логора смрти из доба Холокауста.
Након говора премијера уследио је концерт "Посланица љубави" који је извео ансамбл Metamorphosis.
Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма обележава се у знак сећања на 9. новембар 1938. то јест "Кристалну ноћ" којом је почео организовани прогон Јевреја у нацистичкој Немачкој.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар