Читај ми!

Српски специјалци на Рогу Африке

Тим специјалаца Војске Србије ће од почетка децембра штитити брод УН Програма за храну од евентуалних напада сомалских пирата. Србија има више од 200 људи у мировним мисијама УН, што Србију чини једном од најангажованијих европских земаља у чувању мира у свету.

Припадници Специјалне бригаде Војске Србије ће се од 6. децембра укрцати на брод УН-а који ће штитити у наредних осам месеци, у оквиру операције Европске уније "Аталанта" у борби против сомалских пирата.

Пуковник Миливоје Пајовић, начелник Центра за мировне операције Војске Србије је приликом испраћаја 130 припадника војске у мировну мисију УН у Либану, на аеродрому у Нишу рекао да ће тим Специјалне бригаде током прве половине новембра отићи у базу у Џибутију, у Источној Африци.

У Џибутију ће се специјалци укрцати на брод Програма за храну УН "Каролина скан" и штитиће га од потенцијалних напада сомалских пирата у наредних осам месеци.

Воде Индијског океана у којима делују сомалски пирати су последњих година све "мирније", управо због ангажовања Европске уније, али и других земаља, као што су Кина, Русија и Иран - који штите своје бродове од напада.

Број напада је oпао са 176 током 2011, на пет ове године, с тим да није потврђено да су нападе ове године извели сомалски пирати. 

Сомалија је плодно тле за пирате, јер влада те земље, нема фактичку власт над већим делом земље.

Половину територије контролишу екстремисти из група попут Ел Шабаба, који је повезан са Ал Каидом, као и две самопрокламоване државе Сомалиленд и Катумо које нико није признао.

Базе пирата се углавном налазе на територијама које признају централну власт, али немају велику војну моћ којим би пирате и друге криминалце успеле да сузбију. Такође, сомалска војска и полиција се још формирају и оскудевају у војној опреми.

Иначе, један официр Војске Србије је шеф санитета мисије ЕУ за обуку сомалске војске (географски смештеној у оближњој Уганди), а четворочлани војно-медицински тим из Србије је стациониран у главном граду Могадишу. 

Учешће у мисији ЕУ биће прво ангажовање специјалаца Србије у некој мировној мисији.

У мисијама се тренунто налази више од 214 припадника Војске Србије који су стационирани у Либану (око 140 људи), затим на Кипру (више од 40), медицински тимови се налазе у Сомалији и ДР Конго, а војни посматрачи налазе се у Обали Слоноваче, Либерији и у региону Блиског истока.

У операцији "Аталанта" Војска Србије за сада има три официра у команди мисије у Нортвуду у Великој Британији и једног официра на холандском десантном броду "Јохан де Вит" који је тренутно у Индијском океану.

Скупштина Србије је одобрила у мају ове године учешће припадника ВС у мисије Европске уније у Малију, али још није дошло до реализације ове одлуке.

На недавном састанку министра одбране Небојше Родића и немачког амбасадора Хајнца Вилхелма било је речи о учешћу српских мировњака у мисији у Малију, која нема борбени карактер.

Планира се да Србија и Немачка у мисију пошаљу мешовите тимове за обуку и војни санитет.

Од Синаја до Либана

Прво ангажовање војске у мировним операцијама са ових простора кренуло је далеке 1956. године када су припадници ЈНА чували мир на Синајском полуострву и раздвајали зараћене стране Израел и Египат.

Укупно је више од 14 хиљада југословенских војника боравило на Синају у 22 ротације снага и Југославија је имала најбројнији контигент у овој операцији УН.

Затим су уследиле углавном војне посматрачке мисије које су трајале до пред сам распад СФРЈ 1991. године.

Уследила је пауза до 2002. године када су војни посматрачи Војске Југославије упућени у Источни Тимор.

Прво ангажовање наоружаних припадника Војске Србије било је на Кипру 2010. године када су наши војници почели да патролирају дуж линије раздвајања између кипарских Грка и Турака.

На Кипру ВС има и базу "Стефан Немања", а српски војници обављају дужности у оквиру словачко-мађарског контигента.

Србија је дуго времена била једна од ретких земаља која је имала мали број војника у мултинационалним операцијама.

Међутим, Србија тренутно, после слања пешадијске чете са 130 људи у Либан, у мировним мисијама светске организације има више од 200 људи.

Војници из Србије деловаће у оквиру шпанског батаљона у Либану, на неколико километара од Голанске висоравни и двадесетак километара од Сирије, на подручју на коме живе шиити и хришћани. 

Војска Србије у мисијама УН, према званичним подацима, има више војника од свих суседних земаља, али и великих држава попут Русије и САД, које иначе симболично учествују у мировним мисијама.

Такође, МУП Србије у мисијама УН на Хаитију, у Либерији и на Кипру има укупно 12 полицајаца.

Уколико се изузме Ирска, земља са најчвршћом традицијом учешћа у мисијама УН, Србија је од европских земаља тренутно најангажованија у мисијама светске организације, у односу на своју војну и економску моћ.

Према одлуци Скупштине Србије за мировне мисије војске и полиције ће ове године бити потрошено 839 милиона динара, а у њима тренутно учествује 226 људи.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом