Хитлеров Принцип

Фотографија која показује поклон који је Адолф Хитлер добио за 52. рођендан – табла у част Гаврила Принципа скинута са сарајевске фасаде испред које је убијен Франц Фердинанд - на симболичан начин повезује два светска рата. Фотографија потврђује да је Хитлер био србомрзац, али и да је ценио Аустроугарску, оценили гости емисије "Око".

За 52. рођендан Адолф Хитлер добио је необичан поклон - таблу која је постављена у част Гаврила Принципа на зграду испред које је убијен Франц Фердинанд.

Овде можете погледати/преузети емисију Око

Историчари сматрају да та фотографија показује да се историја не може тумачити црно-бело: потврђује да је Хитлер био србомрзац, али и да је ценио Аустроугарску.

Историчар Предраг Марковић подсећа да је Хитлер "волео историјску симболику и симболичка понижења".

"Та табла је била трофеј, један од многих који су Хитлеру однети из Југославије, то је плоча којом се слави немачко понижење и зато је било важно да је Хитлер има", сматра историчар Данило Шаренац.

"Волео бих да ова фотографија дође до Европе, јер она сад мало непијатно повезује Хитлера са обожаваоцима мултикултурне земље Аустроугарске коју су зли балкански националисти упропастили", каже Марковић, који објашњава да данас има идеја да се у Аустроугарској види претеча Европске уније и да је онда све што је водило ка уништењу тог света лоше и негативно.

Истовремено, фотографија на симболичан начин повезује почетак Првог и Другог светског рата на простору бивше Југославије.

"Дана 27. 3. 1941. народ је одбацио споразум, то је прва антифашистичка побуна у Европи и то је Хитлера посебно разбеснело", каже Марковић.

Историчари су сагласни и да у тој побуни има и нешто херојско и кобно, баш као што је било и у "побуни" Гаврила Принципа.

Сама табла која је фотографисана јесте она прва која је постављена на зграду на месту где је убијен Фердинанд. Постављена је 3. 2. 1930. године, на 15. годишњицу погубљења Чубриловића, Мишка Јовановића и Данила Илића, подсећа Мухарем Баздуљ.

Објашњава да су се тада, на откривању плоче, окупили бројни грађани који су скандирали младобосанцима и Принципу, али није било представника тадашње власти.

Тадашње власти нису подржавале стварање култа Гаврила Принципа, јер је тадашња Југославија 20-их година почела да мења своју спољну политику, објашњава Шаренац, док Марковић подсећа да је у Немачкој до 60-их година трајала кампања о Принципу као злочинцу.

С друге стране, комунистима се свиђала револуционарност Младе Босне.

"Веома је занимљиво да су комунисти препознали младобосанце као претечу своје идеје", каже Баздуљ.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом