среда, 30.10.2013, 12:28 -> 13:42
Зашто Срби нестају?
Србија међу земљама с најозбиљнијим падом броја становника, објавиле Уједињене нације. Раст броја становника у земљама Персијског залива.
Фонд Уједињених нација за популацију (УНФПА) проценио је да се у источној Европи наставља тренд смањења броја становника, па се очекује да ће број становника у Молдавији и Бугарској бити смањен за 0,8 одсто, док ће у Србији, Белорусији и Литванији тај негативни тренд износити око пола процента.
Највећи пораст броја становника у следеће две године имаће Оман и Катар, док ће највећи пад броја становника бити забележен у земљама источне Европе, међу којима је и Србија, показује најновија студија УНФПА.
Према прогнози стручњака УН, становништво Омана и Катара до 2015. увећаваће се просечно за 7,9, односно 5,9 одсто годишње, што ће им омогућити да задрже водећу позицију када је тај показатељ у питању, не само међу земљама Персијског залива, него и у свету.
У свим осталим земљама Персијског залива у следеће две године такође ће бити забележен снажан пораст броја становника - од 1,8 одсто годишње у Саудијској Арабији и 2,3 одсто у Јемену, до 2,5 одсто у Уједињеним Арапским Емиратима и 3,6 процената у Кувајту, преноси РИА Новости.
Земље рекордере по броју становника тредиционално предводе Кина и Индија са 1,385 милијарди, односно 1,252 милијарде људи. Притом је пораст становништва у Индији два пута већи него у Кини и износи 1,2 одсто годишње, наведено је у извештају УНФПА.
Најдужи просечан очекивани животни век становника очекује се у Јапану - 80 година за мушкарце и 87 година за жене, као и у Аустралији и Швајцарској - 80 година за мушкарце и 85 година за жене.
Најкраћи очекивани животни век биће, према прогнозама, у Сијера Леонеу (45 година за мушкарце и 46 година за жене).
Највећи коефицијент фертилности, од 7,6, бележи се у Нигеру, а тај показатељ је на високом нивоу и у Малију (6,9) и Сомалији (6,6), наведено је у овогодишњем извештају Фонда УН за популацију.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 72
Пошаљи коментар