Ристић: Вештачки залисци из Кине су безопасни

Најава да ће на тендеру бити набављени вештачки срчани залисци из Кине, изазвала велику полемику у јавности. Поједини кардиохирурзи тврде да те валвуле нису безопасне, као и да немају неопходну документацију. Директор Клиничког центра Србије Миљко Ристић, пак, тврди да су сви вештачки залисци који се узимају у обзир, апсолутно тестирани и безбедни за људе.

Кардиохирурзи у Србији побунили су се због најаве да би путем тендера могли да буду набављени вештачки срчани залисци који се производе у Кини. Поручују да се они не користе нигде у Европи, а поједини лекари чак тврде да ове валвуле за људе нису довољно безбедне, ни квалитетне.

Упркос томе што кинески залисци имају све ознаке за квалитет од Европске уније, поједини кардиохирурзи тврде да немају потребну документацију, да су проверени само у Пољској, као и да су тестирани само на овцама, али не и на свињама, што је уобичајена пракса.

Директор Клиничког центра Србије и председник стручне комисије за набавку овог материјала која има коначну реч, кардиохирург професор Миљко Ристић, каже да још није донета дефинитивна одлука о томе који ће залисци бити набављени. 

"Све валвуле су тестиране, укључујући и ове кинеске, за коју постоје негативне конотације само због тога што су из Кине. Било коју одлуку да донесе Републичка стручна комисија о избору понуђача, ми ћемо бити задовољни", каже Ристић.

Полемисање у јавности о евентуално небезбедним залисцима, професор Ристић објашњава лобијем појединих учесника који су, каже, држали монопол у последњих десет година.

"Појавио се нови понуђач из Кине. И, наравно, конкуренција је ту, не можете да је избегнете, и онда налазите различите разлоге да омаловажите учесника који апсолутно задовољава техничке карактеристике које прописује Републички фонд за здравствену заштиту", сматра Ристић.

На питање да ли би он употребио кинески залистак када би му био потребан, Ристић каже да се не би двоумио и да би кинеске валвуле прихватио "без икаквог страха или предрасуда".

У међувремену, произвођач из Кине жалио се на тендер. Ристић тврди да то неће угрозити планиране операције.

"Нема застоја, ми смо набавили по хитном поступку 82 валвуле, и имаћемо их довољно до краја јануара, као и остале материјале у Клиничком центру Србије. Грађани могу да буду задовољни било којим сегментом медицинске заштите у нашој установи", каже директор КЦС-а.

Што се тиче уградње вештачких кукова и колена, поступак набавке је у току.

"То је тендер који траје већ неколико месеци. Ја бих волео да се данас заврши и да се изабере коначни понуђач", каже Ристић и додаје да "ни те интервенције нису обустављене".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом