Новца за пројекте има, али нема искуства

Један од најважнијих задатака ЕУ је да до 2020. године смањи сиромаштво у земљама које се спремају за чланство. Због тога ће 70 милијарди евра наредних шест година бити на располагању у оквиру Европског социјалног фонда, за образовање и запошљавање, углавном младих људи.

Европска недеља региона и градова, одржана недавно у Бриселу, отворила је ново поглавље у коришћењу средстава ЕУ за локалне самоуправе. На тродневном радном састанку, осим новина које доноси период од 2014. до 2020. године, приказана су и практична решења за заједничке регионалне и локалне пројекте.

Један од најважнијих задатака ЕУ је да до 2020. године смањи сиромаштво у земљама које се спремају за чланство. Због тога ће 70 милијарди евра наредних шест година бити на располагању у оквиру Европског социјалног фонда, за образовање и запошљавање, углавном младих људи.

Члан Градског већа за међународну сарадњу Крагујевца Добрица Милановић истиче важност искуства других земаља. "Све ове земље, поготову земље Југоисточне Европе које су претходних година прошле пут који ми сада пролазимо, више су него драгоцене", каже Милановић.

Око 325 милијарди евра биће намењено европским градовима и регионима за подршку малим и средњим предузећима, за борбу против климатских промена, као и енергетску ефикасност. У Бриселу истичу да новца има, али да нисмо довољно активни и да немамо искустства у писању пројеката.

За период од 2014. до 2020. године, најважније је да се региони удружују и заједно наступају ка фондовима ЕУ, нарочито ако припадају оним земљама које су будуће чланице ЕУ.

Поједине наше општине годинама учествују на Отвореним данима у Бриселу и кажу да је то прилика да размене искуства и са другим државама заједно наступе ка фондовима. У општини Рача до сада је, кроз три пројекта, из Европе стигло 800.000 евра.

Председница општине Рача Драгана Живановић каже да сваке године направе добре контактне у Бриселу, као и да након повратка одржавају "контакте са људима и заједно конкуришу за пројекте које ЕУ и одобрава".

Као део јадранско-јонског макрорегиона, Ниш се повезао са италијанским регијама. Директор Регионалне развојена агенције ЈУГ Бојан Аврамовић каже да је учествовало много партнера из наше земље.

"На једном пројекту носилац је италијански Соленто, а на другом Дубровник, као и тридесетак партнера из свих осам држава које гравитирају око Јадранско-јонске иницијативе", објашњава Аврамовић.

Кроз ИПА програме прекограничне сарадње, до сада су нам били доступни фондови од пола милиона евра, а као земљи кандидату до 2020. године биће нам понућени грантови од пет до чак 12 милиона евра.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом