Дан Радио Београда

Радио Београд, најстарији електронски медиј на Балкану, данас обележава улазак у 90. годину постојања.

Данас је Дан Радио Београда, најстаријег електронског медија на Балкану, који ове године обележава улазак у 90. годину постојања.

"Емитовање програма Радио Београда почело је 1. октобра 1924. године и слушаоци који су програм пратили преко слушалица, тада су плаћали претплату за разлику од садашњег времена", рекао је главни и одговорни уредник Првог програма Радио Београда Ђорђе Влајић на недавној конференцији за новинаре одржаној у тој медијској кући.

Програм је прве две године емитован уторком, четвртком и суботом од 18.45 до 19.45 из студија у згради Прве хрватске штедионице у Кнез Михаиловој 42, а сигнал је емитован из станице у Раковици, на Макишу код Саве.

Програм Радио Београда на почетку се састојао од вести које су писали новинари Политике и Дневних новости, берзанских извештаја и музичког дела који је припремала екипа Београдске опере, а 1929. године почело је свакодневно емитовање програма.

Међу уредницима Радио Београда протеклих деценија били су и Иво Андрић, Љубомир Симовић, Душко Радовић, Радомир Константиновић, Драган Лукић, Љубивоје Ршумовић, Гордан Михић, Владислав Бајац и Александар Гаталица.

Петоминутна емисија Радио Београда "Српски на српском" постала је део наставног програма Филолошког факултета Универзитета у Београду.

Поводом годишњице тог радија кренуо је нови ноћни програм Радио Београда 1. Реч је о седам нових четворосатних емисија ноћног програма, од пет минута после поноћи до четири ујутро.

Ноћни програм Радио Београда 1 има и нову шпицу која је после 35 година заменила композицију Златка Манојловића "Једној жени".

Аутор нове шпице је уредник у музичкој редакцији Радио Београда 1 Драгомир Станојевић.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом