Читај ми!

Вантелесна оплодња за више парова

Ускоро би требало да буду проширени капацитети Клинике за гинекологију и акушерство, што ће омогућити много више процедура вантелесне оплодње, поручио директор Клинике Александар Стефановић у Дневнику РТС-а. Организованим скринингом широм земље требало би да се спречи настајање рака грлића материце, рекао Стефановић.

Директор Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије Александар Стефановић поручио је да је у току проширење капацитета Клинике, тако да ће ускоро моћи да се обави много више процедура вантелесне оплодње.

Са проблемима у остваривању потомства у Србији се суочава између 200.000 и 300.000 парова, а годишње око две и по хиљаде парова испуни неопходне критеријуме за бесплатну процедуру вантелесне оплодње. У државним капацитетима има места за нешто мање од 1.500 жена.

Александар Стефановић најављује да ће са проширењем капацитета Клинике за гинекологију и акушерство бити могуће да се уради много више циклуса вантелесне оплодње.

"У току је акција набављања нове опреме и нових кадрова, тако да најављујем добре вести за парове који имају потребу за вантелесном оплодњом, дакле у врло скором периоду ћемо са проширеним капацитетима моћи да радимо много више", рекао је Стефановић, гостујући у Дневнику РТС-а.

Претходних година обављано је око 300 циклуса годишње и триста инсеминација, подсећа Стефановић и поручује да је у плану да се тај број дуплира, али и да се смањи цена вантелесне оплодње.

Како је РТС-у потврђено у Републичком фонду за здравствено осигурање, ове недеље биће расписан и тендер за поновно укључивање приватних здравствених установа у програм вантелесне оплодње о трошку државе.  

Редовни прегледи спасавају живот 

Влада Србије усвојила је у четвртак Националне програме за рано откривање рака дојке, грлића материце и канцера дебелог црева, малигних болести од којих се у Србији најчешће оболева и умире.

Директор клинике истиче да је у 80 одсто случајева могуће превенирати настајање карцинома грлића материце.

"Морамо имати на уму да у свету готово пола милиона жена оболи од карцинома грлића материце, а у Србији око 1.300, од којих 400 жена умре од ове болести. Карцином се може превенирати у 80 процената случајева, жене не морају да оболе ако се организује скрининг", рекао је Стефановић.

"Циљ организованог скрининга је да се обухвати читава популација. Бићемо задовољни ако 75 одсто жена буде подвргнуто сринингу", рекао је Стефановић и поручио да за сада нема адекватног скринига за рак јајника.

У Клиници у Вишеградској нема никаквих листа чекања, ни за пријем на клинику, ни за операције, каже Стефановић и истиче да има довољно материјала и да се решавају најсложеније операције из целог региона, поручио је Стефановић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 07. март 2026.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом