Читај ми!

Новац препрека за младог пијанисту

Ученик музичке школе Душан Сретовић имао је тешку саобраћајну несрећу након које је остао без једне ноге. То, ипак, није смањило његову страст према клавиру. Његов ентузијазам умањује недостатак новца да отпутује у Аустрију и оствари каријеру пијанисте.

Душан Сретовић, ученик музичке школе "Јосип Славенски" који је пре шест година у саобраћајној несрећи остао без једне ноге, добио је позив од угледног професора клавира с бечке Академије да буде његов ученик. То што носи протезу није умањило његову страст према музици. Његов ентузијазам, међутим, умањује недостатак новца да отпутује у Аустрију и оствари каријеру пијанисте.

Као дирке на клавиру - тако Душан описује свој живот. Некад црн, некад бео. Иако је пре шест година остао без леве ноге, када је на њега налетео трамвај, овај седамнаестогодишњак и даље свира.

Душан каже да никада није помишљао да одустане од музике, зато што га несрећа није уопште променила, осим физички.

"Није ме променила у глави, постао сам чак позитивнији него иначе. Музика за мене значи све, негде то је моје опредељење животно, тако да - значи ми све", каже Душан.

Душанов теланат приметила је чувена пијанисткиња Наташа Вељковић и одмах га препоручила Кристофору Хитеркуберу, предавачу на Бечкој академији. Није се дуго чекало на позитивну ноту која је стигла као одговор.

"Одгледао сам цео снимак из 2013. и радо бих одмах примио Душана у своју класу. С обзиром да има само 17 година, његова изражајна моћ је зачуђујуће јака. Напредан је и што се технике тиче", каже професор.

Душан каже да је био у шоку када је добио те комлименте.

"Сада ми је главни циљ да ја одем тамо зато што верујем да људи тамо више цене класичну музику и ту уметност него овде. И сматрам да би тамо добио боље образовање", истиче Душан.

Ту почињу проблеми. Школовање јесте бесплатно, али Душану недостаје новац за живот у Бечу. Само за студентску визу, на рачуну треба да има 7.000 евра за годину дана, а наша држава не стипендира основне студије у иностранству.

"Појавиће се можда неко ко живи у Аустрији ко би прихватио да дете живи код њега. Трошкови живота у Астрији су око 700, 800 евра. Аустрија не даје стипендије деци чије државе нису чланице ЕУ", каже Весна Сретовић, Душанова мајка.

Професорка Маја Вуковић, која с Душаном ради осам година, до сада му је највише помогла. Поклонила му је чак и свој клавир.

"Сада заиста многе ноте, не могу да кажем баш све, али већину, да ставите исперед њега Душан ће одмах да седне да свира и то је оно што је неуобичајено и што не поседују сви", каже професрока клавира Маја Вуковић.

Душанов таленат потврђују многе домаће и међународне награде и наступи широм Србије. Први солистички концерт имао је на Коларцу, недавно и други - у галерији САНУ. Нада се трећем - у Бечу.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара