Читај ми!

Законик о кривичном поступку од 1. октобра

У свим судовима у Србији од 1. октобра примењиваће се Законик о кривичном поступку, најавио државни секретар Министарства правде и државне управе Данило Николић. Наш задатак је да омогућимо поступак у ком се поштују људска права, који ће показати да држава заиста штити сваког грађанина од криминала, истиче Николић.

Законик о кривичном поступку (ЗКП) примењиваће се у свим судовима у Србији од 1. октобра ове године и неће бити одлагања, рекао је државни секретар Министарства правде и државне управе Србије Данило Николић.

На регионалној конференцији "Поједностављене форме поступања у кривичним стварима - регионална кривичнопроцесна законодавства и искуства у примени", Николић је истакао да Србија мора да врати поверење грађана у правосуђе и да "чврсто корача" путем борбе против криминала.

"Наш задатак је да омогућимо поступак у ком се поштују људска права. Ефикасан поступак, који ће показати да држава заиста штити сваког грађанина од криминала", навео је Николић.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да је успостваљање владавине права најважније за сваку земљу која тежи чланству у ЕУ и да је кључно успоставити систем независног судства и правосуђа.

"Кривично законодавство има кључну улогу за владавину права, као и успостављање стандарда за правично суђење", рекао је Дежер.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард оценио је да је у српском правосуђу између осталог приоритет да се реши велики број заосталих случајева и да се ревидирају нека од постојећих "решења у правосуђу".

Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић је навео да је афирмација владавине права идеал за све грађане.

Уверен је да је постигнуто помирење у региону и подсетио да је Србија потписала протоколе са Црном Гором, Хрватском и Босном и Херцеговином о решавању злочина из блиске прошлости.

Регионалну конференцију у Београду, којој присуствују стручњаци из области правосуђа, организује Мисија ОЕБС-а.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом