среда, 15.05.2013, 08:25 -> 09:32
Хиљаде захтева за мaђарско држављанство
За две године више од 76 хиљада грађана Србије поднело захтев за добијање мађарског пасоша. Основни услови за држављанство су знање језика и то да су вам преци рођени на територији некадашње Мађарске до 1921. године или у периоду од 1941. до 1945. године.
Почетком 2011. године, Мађарска је поједноставила процедуру за добијање држављанства. Како је објављено на сајту Владе Мађарске, примљено је више од 400.000 молби, а највише из Румуније, Србије и Украјине. Више од 76.000 грађана Србије поднело је захтев за добијање мађарског пасоша.
Милан Бркин, тренер каратеа из Кикинде, искористио је законско право и на основу порекла својих предака добио нову путну исправу.
"Ово ће ми сигурно несметано омогућити да пратим предавања у иностранству, семинаре, такмичења и све остало. Да се не оптерећујем него покупим ствари и на пут", прича Милан.
Емотивна везаност, а не лакше путовање, било је пресудно за Елвиру Ђурицу. Она чека на полагање заклетве у конзулату, како би званично уписала име у мађарски пасош.
"Моја велика жеља је да имам двојно држављанство, јер имам много фамилије у иностранству, поготово у Мађарској, тако да би то много олакшало наш боравак и самим тим би се и вратила својим коренима", објашњава Ђурица.
Знање мађарског језика један је од основних услова да би се поднео захтев за добијање држављанства. Због тога у једној новосадској школи готово сто полазника учи тај језик.
Игор Долинај један је од њих. Он већ годину и по дана учи мађарски језик. Каже да му добро иде, иако је, како каже, мађарски језик различит од свих осталих језика које је учио. Игор каже и да му се свиђа то што је језик доста мелодичан.
Поред знања језика, неопходно је да су вам преци рођени на територији некадашње Мађарске, до 1921. године, и у периоду од 1941. до 1945. године. За то треба и доказ - документа ваших предака.
Конзулка Мађарске у Србији Ана Слањинка каже да је то мађарско држављанство равноправно са свим европским државама, значи и свим држављанима Европске Уније, пошто је то и ЕУ држављанство.
"Грађани Србије, ако добију мађарско држављанство, онда су равноправни са свим људима Европске Уније", истиче Слањика.
Новопечени мађарски држављани, нису баш у потпуности равноправни са староседеоцима. Ограничена су им права у здравству и школству, а за нека је неопходно и пребивалиште у Мађарској.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар