Читај ми!

До лета Закон о заштити узбуњивача

Закон о заштити узбуњивача би Србија могла да добије до лета, најављује Родољуб Шабић. Узбуњивачи често изложени разичитим врстама шиканирања и потребно их законски заштитити, истиче Шабић.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић рекао је да би Србија би до лета могла да добије Закон о заштити узбуњивача.

Шабић је објаснио да су узбуњивачи људи који износе у јавност податке од јавног интереса, а који указују на нечије незконито пословање и корумпираност.

На округлом столу посвећеном изради тог закона у Суботици, повереник је изнео утисак да су узбуњивачи најчешће до сада у Србији били изложени разичитим врстама шиканирања, и да их је потребно законски заштитити.

Како је рекао Шабић, та законска заштита би се огледала у три инструмента. Први је додељивање статуса узбуњивача који би гарантовао да та особа не трпи никакве последице у средини о којој се огласио. Други је кривична претња ономе ко крши тај статус, а трећи је награда уколико се тврдња узбуњивача покаже као тачна.

"С обзиром на програмске најаве владе и битно промењену ситуацију у борби против корупције, као и разговоре које сам водио са министром правде, верујем да би Србија током лета могла да добије закон о заштити узбуњивача", рекао је Шабић.

Србији још недостаје свеобухватни регулаторни оквир који би се односио на заштиту узбуњивача.

Иако постоје законске одредбе које се могу тумачити као да предвиђају заштиту појединаца који пријављују незаконите активности својих послодаваца, оне нису довољне да обезбеде недвосмислен законски режим и да укину успостављене законске ризике.

Округли сто, који је одржан у Регионалној привредној комори у Суботици, окупио је представнике медија, невладиног сектора и привреднике, а организован је у оквиру пројекта Заштита узбуњивача, који повереник реализује уз подршку Амбасаде Велике Британије.

То је један од скупова који се одржавају у четири града у Србији са доносиоцима прописа и представницима заинтересованих страна у намери да се дође до препорука за унапређење заштите узбуњивача која би била законом регулисана.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво