Читај ми!

Признања за најплеменитије

Додељена признање "Најплеменитији подвиг године". Емир Кустурица награђен за пројекат Андрићград, а плакете су постхумно додељене и "мајци храброст" Јелени Трикић и пилоту Горану Савићу. Укупно дедељене четири златне и 14 специјалних плакета.

Најхуманијим и најхрабријим људима који су својим делима обележили ову годину у Скупштини града Београд уручена су признања "Најплеменитији подвиг године", која већ пола века додељују Вечерње новости. Додели четири златне и 14 специјалних плакете присуствовали су патријарх Иринеј и бројне личности из јавног живота.

Најплементији подвиг 2012. године, према оцени Вечерњих новости, учинио је редитељ Емир Кустурица градњом Андрићграда у Вишеграду, чиме је обележио пола века од доделе Нобелове награде славном писцу Иви Андрићу.

Примајући плакету, Кустурица је рекао да су ретки народи који имају толики број великана, паметних и добрих људи и запитао се шта би други радили да су на нашем месту.

"Други сигурно не би тако упорно заборављали", рекао је Кустурица. 

Златна плакета Најплеменитије дете припала је Даници Зорић која брине о оцу и брату откако их је мајка оставила, а плакета Најплеменитији колектив посади ледоломца "Гребен" који је спасао Смедерево од катастрофалних поплава.

Постхумна признања добили су пилот Горан Савић који је погинуо када му се срушио авион јер је до последње секунде остао у авиону да не би летелица пала на насељено место, као и "мајка храброст" Јелена Трикић која је, упркос тешкој болести, одлучила да роди сина.

Славко Величковић који је погинуо док је помогао Миљану Мандићу на путу док је покушавао да упали камион загревајући нафту добио је постхумно признање, а Драган Констадиновић који је на крају спасао живот Мандићу за своје дело добио је специјалну плакету.

Специјалне плакете добили су средњошколци из Фоче Невен Крнојелац и Дража Вуковић који су зимус на Тјентишту од сигурне смрти у сметовима спасли 16 путника из завејаних аутомобила, као и средњошколци Немања Вељић из Трстеника и Душан Арсекић из Ивањице који су спасли вршњака који се утапао у Морави.

Возач аутобуса из Новог Пазара Сенад Бећировић и Новосађанин Срђа Столић добили су специјалну плакету, јер су у последњем тренутку спречили да се аутобус са 50 путника сурва у Сићеваћку клисуру. 

Признања су добили и Ужичанин Раде Јездић, који је извукао човека из приколице док је клизила ка понору, и Миланка Кокотовић Јаворина, која је посветила читав живот помажући другима.

Специјалне плакете добили су ватрогасци из Врања који су у завејаном селу Смиљевићи спасли породицу Станковић, Драгану Вуковићу који је без једне руке 19 дана чистио снег у Сувобору и Мирсаду Хоџићу, Меху Угљанину и малолетном Омеру Хоџићу из Сјенице, који су ове зиме учестовали у више од стотина спасилачких акција на снегом завејаном Пештеру.

Признањена су додељена и италијанском публицисти и новинару Енрику Вињи и Французу Арноу Гујону, који годинама помажу Србима на Косову и Метохији.

Према оцени жирија, несебичан је и Миодраг Николић из Калифорније који тамошњој српској деци помаже деценијама.

На предлог родитеља преминулог Ивана Батинића, грађанима Обреновца припала је специјална плакета, јер су се несебично борили за живот овог младића.

Специјално признање добио је јеромонах Кирил, који је успео да сачува манастир Драганац.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом