субота, 23.06.2012, 08:39 -> 12:11
Осигурани на одмору
Здравствено осигурање је неопходно за безбрижан одмор у иностранству. Поред потврде Републичког фонда о бесплатној здравственој заштити код хитних случајева, пожељно је имати и полису путног здравственог осигурања неке од многобројних осигуравајућих кућа.
За безбрижан одмор током летовања у иностранству потребно је имати здравствено осигурање. Уколико имате оверену здравствену књижицу, у републичком фонду можете добити потврду о бесплатној здравственој заштити код хитних медицинских стања, а полису осигурања можете уплатити и у некој од многобројних осигуравајућих кућа.
Пре него што су Србији укинуте визе, при сваком подношењу захтева за њихово издавање неопходно је било имати и здравствено осигурање. Сада, путно здравствено осигурање више није обавезно па многи о њему и не размишљају. Лечење у иностранству, међутим, није јефтино, па преглед може да кошта и до 50 евра.
Републички фонд за здравствено осигурање има склопљен међународни споразум са више од 20 земаља, међу којима су Аустрија,Словенија, Бугарска, Италија, Хрватска, Црна Гора... али не и Грчка или Турска, где држављни Србије најчешће летују.
Потврда о коришћењу здравствене заштите важи 90 дана. Уколико вам на путовању затреба хитна помоћ, трошкове сносите сами, али ће вам новац касније бити враћен.
Сања Миросављевић, из Републичког фонда за здравствено осигурање каже да је важно да грађани сачувају фискални рачун од услуге која им је пружена, у случају да не стигну да узму потврду фонда.
"То се односи на хитне и неодложне медицинске услуге током боравка у иностранству. Потврда се узима на нашем сајту, иде се код изабраног лекара где се из здравственог картона уписију подаци о осогуранику. Јако је важно да је осигураник здрав да не болује од тешких и акутних болести", наводи Миросављевићева.
Полиса путног здравственог осигурања може се добити и у некој од осигуравајућих кућа. По дану боравка у иностранству, плаћа се око један евро. Важно је знати шта се за уплаћени новац добија, односно, који су све ризици покривени полисом и која је максимална сума покрића.
"Покрива све неопходне медицинске услуге, смештај у болнице, лечење, лекове, хируршке интервенције, све што може бити изазвано непланираном болешћу или несрећом у иностранству. Препорука свих осигуравајућих друштава је да се обавезно уплати полиса путног осигурања, јер омогућава велико покриће од 30, па чак и 40.000 евра", каже Соња Марић из "Уника осигурања".
У торби треба наћи места и за путну апотеку за прву помоћ. То су лекови против стомачних проблема, болова и повишене температуре, против алергија, алкохол за санирање лакших повреда, али и таблете против мучнине за оне који лоше подносе путовања.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар