Читај ми!

Вариола, четири деценије од епидемије

На данашњи дан пре тачно 40 година, у Југославији је потврђена епидемија великих богиња – вариоле вере. Од вариоле је оболело 175 и умрло 35 људи, а сумња се да их је било много више.

Пре 40 година у тадашњој Југославији, од великих богиња, вариоле вере, оболело је 175 и умрло 35 људи, а сумња се да их је било много више. Епидемија је потврђена 15. марта, а већ сутрадан, Глас Америке објавио је да ће Титова Југославија читаву недељу бити под ембаргом. Тада почињу страх, паника и редови за вакцину.

Знак за узбуну 14. марта 1972. године стигао је са Косова. Епидемија је почела у селу Дањане код Ђаковице и проширила се преко Новог Пазара на Чачак и Београд.

Званична верзија да је болест у земљу раније унео Ибрахим Хоти по повратку са хаџилука никада није потврђена.

Доктор Дурмиш Целина, лекар опште праксе из Призрена сећа се како је срео инфектолога, доктора Џелада Џибу, који га је обавестио да код њих на одељењу лежи једна мала болесница са чудним осипом.

Масовна вакцинација на Косову почела је 17. марта, а убрзо је вакцинисано 18 милиона Југословена.

За време епидемије, Чачанин Милован Пајовић радио је као медицински техничар. Каже, иако у самом жаришту, на срећу, богиње није добио, али јесте ћерку.

"Ми смо били као отписани, ми више нисмо ни размишљали о страху том, да је нас страх, али смо сви размишљали о породици, шта ће бити са породицом", присећа се Пајовић.

Његова супруга Милена сећа се како јој је пришао гинеколог који је рекао: "Бежите од ње".

"Школска другарица мог друга ми је помогла и донела ћерку на свет. Било је тешко без хране, без ичега две ноћи, на мотки су ми додавали воду да попијете, и то је било страшно", сећа се Милена.

На истом фронту, месец и по дана епидемије и цивилне и војне екипе биле су у белим униформама.

Директор Инфективне клинике КЦС у Београду проф. др Драган Делић каже да је у то време, здравствени систем добро одреаговао и да је то била добро организована држава, која је једном масовном вакцинацијом спречила даље ширење инфекције.

"Да ли смо ми данас спремни? Тешко је то рећи, ја мислим да нисмо. Треба имати собе са негативним притиском, што ми немамо, значајан број јединица за интензивну негу, што ми немамо, треба створити дијагностичке процедуре, протоколе, што ми немамо, треба нам модерна, савремена инфективна клиника", каже Делић.

Данас, изоловани вирус вариоле званично се чува у две лабораторије у свету, у једној америчкој и једној руској.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом