понедељак, 13.02.2012, 14:21 -> 14:58
Дачић: Лакше до аустралијских виза
Ускоро разговори о олакшицама за издавање аустралијских виза за српске држављане, рекао заменик премијера Ивица Дачић. Посета Дачића Аустралији, прва званична посета на високом нивоу представника Србије после 20 година.
Заменик премијера и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић, који борави у радној посети Аустралији, рекао је да ће ускоро почети разговори о процедуралним олакшицама за издавање аустралијских виза за српске држављане и продужења рока њиховог важења.
Аустралија по питању виза има политику по којој су сви, сем британске краљице и држављана Новог Зеланда, у обавези да имају визе када долазе у ту земљу, рекао је Дачић, после разговара са министром за имиграције и држављанства Аустралије Крисом Боуеном о могућностима увођења олакшица при издавању аустралијских виза српским држављанима.
Дачић је подсетио да је Србија после 2000. године укинула визе за грађане Аустралије.
Министар унутрашњих послова је указао да је његова посета Аустралији прва званична посета на високом нивоу представника Србије тој земљи после 20 година.
Како је наведено у саопштењу Министарства унутрашњих послова, министри Дачић и Боуен разговарали су и о српској дијаспори која је веома заступљена у Аустралији и која броји више од 100.000 грађана.
Према речима Дачића, српска дијаспора ужива велико поштовање и она може представљати не само мост и основ за развој сарадње између Србије и Аустралије, већ сигурно и значајан утицај на аустралијску политичку сцену када је реч о ставовима који су важни за регион.
Министар Дачић разговарао је и са члановима спољнополитичког Одбора аустралијског Парламента и министром спољних послова Аустралије Кевином Радом.
Унапређење односа две земље
Дачић је истакао да су аустралијски званичници исказали спремност за унапређење не само политичких, већ и економских и свих других односа између Србије и Аустралије.
Према речима Дачића, министар спољних послова Аустралије најавио да ће доћи у посету Београду, као и да ће Србију посетити и група аустралијских бизнисмена како би разговарали о могућностима инвестирања у нашу земљу.
У Аустралијској федералној полицији, представници те институције, који интензивно прате дешавања у вези са криминалном сценом на Балкану, презентовали су Дачићу неколико акција у којима имају интересе да заједнички учествују са српском полицијом, наведено је у саопштењу.
"Пре свега реч је о илегалној трговини наркотицима, имајућу у виду да је Аустралија земља у којој су наркотици најскупљи на свету и где се цена кокаина креће по килограму од 120, па до 200.000 евра, што је два до три пута скупље него у земљама западне Европе", рекао је Дачић.
Дачић је оценио да цена кокаина у Аустралији представља мотив разним криминалним групама са Балкана да се све више повезују са аустралијским криминалним групама и да стога шверц кокаина и других врста дроге окреће према Аустралији.
"То је и један од разлога за потписивање Меморандума о сарадњи у борби против организованог криминала између Министарства унутрашњих послова Србије и Аустралијске федералне полиције", истакао је Дачић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар