Вољени Срби на Далеком истоку - искру љубави створили Валтер и Пикси, наставили Ђоковић и Јокић
Постоји нека тајанствена веза између Срба и земаља на Далеком истоку, Кине и Јапана, чији су народи увек показивали посебну врсту љубави према нашим сународницима. Осамдесетих година Кинези су постали очарани речју "Валтер", Јапанци су сазнали за надимак "Пикси", а данас славе рођендан Новака Ђоковића, док Николу Јокића дочекује на десетине хиљада фанова.

Претходних дана у Кини је боравио најбољи српски кошаркаш Никола Јокић како би промовисао бренд 361, а према извештајима локалних медија током турнеје дочекало га је више од 50 хиљада Кинеза.
Пут на Далеки исток личи на садржај романа Џонатана Свифта Гуливерова путовања у којем јунак овог дела путује у неколико далеких земаља широм света.
Јунак у овој причи је Јокић, земља Лилипутанаца је Кина, ако тај део приче гледамо из угла висинских карактеристика. Свифт је у свом роману Гуливера означио као хирурга баш онако како би и српског кошаркаша могли да назовемо - хирург на терену.
Због своје прецизности и смирености у најважнијим и најделикатнијим ситуацијама он је увек знао како и шта треба. У земљи у којој се поштује тишина и смиреност у свим аспектима живота, Јокић је постао оличење тих вредности на кошаркашком терену.
Ипак, нешто се разликује у односу на роман. Јокића се не плаше, већ га воле - истински и то су му показали кроз неколико гестова.
Због тога његова прича није ни сатира ни научна фантастика, већ радња која се одвија у реалном времену.
Знају и Кинези колико му значе и колико воли коње, па је на поклон добио скулптуру у облику коњске главе направљену од патика.
"Изгледао је срећније него кад је држао Лари О'Брајен трофеј", нашалили су се фанови на друштвеним мрежама.
Посетио је шест великих градова, укључујући Гуангџоу, Фошан, Шенжен, Ченгду, Шиђиажуанг и Пекинг и свуда је изазвао одушевљење.
Јокић је искористио прилику да упозна кинеску културу - посетио је панде, размењивао речи на кинеском, па чак и учествовао у "трци" са возом који се креће брзином од 350 километара на час.
Јокић је један у низу, али сигурно не први Србин који је измамио толико осмеха и љубави од народа са Далеког истока. Пре њега, то су чинили и Новак Ђоковић, Драган Стојковић, Александар Ђорђевић, а први међу њима легендарни глумац Велимир Бата Живојиновић.
Ако би Кинези морали да наведу презимена тројице спортиста који им први падну на памат, скоро па сигурно је да би многи рекли - Ђоковић.
Ако ни због чега другог, већ зато што се у Шангају могу наћи билборди на којима му Кинези честитају рођендан.
Српски тенисер је више пута истицао да се у Кини осећа као код куће и да су му турнири у тој земљи једни од омиљених. Кинеска култура дубоко поштује напоран рад, а, ако је неко искључиво кроз рад и тренинге стигао до врха - то је онда Новак Ђоковић.
Један од најуспешнијих српских кошаркаша био је и тренер у Кини - Александар Ђорђевић, који је водио кинеску кошаркашку репрезентацију.
Селекцију Кине преузео је 2022. године и тамо боравио до 2024. Колико су га Кинези заволели, а и он њих, најбоље говори порука коју је оставио након одласка са селекторског места.
На крају поруке писало је: "Воли вас ваш српски брат".
Недалеко од кинеске границе, преко мора, на једном острву био је обожаван још један Србин - Драган Стојковић Пикси.
Током боравка у Јапану 2023. године на утакмици свог бившег клуба, Нагоје, која се одиграла пред око 60.000 гледалаца, доживео да му скандира цео стадион.
Иако је прошло више од две деценије откако је као играч напустио Нагоју, Стојковић је и даље велики идол међу јапанским навијачима, који су углас узвикивали његово име - "Пикси, Пикси".
Његов повратак на стадион Нагоје, где је играо од 1994. до 2001. године и постигао 57 голова у 183 утакмице, одувек је био симбол посвећености и успеха.
Пикси је био и тренер Нагоје од 2008. до 2013. године, а све то га је учинило једним од највољенијих страних фудбалера у историји јапанске лиге.
Још један доказ да је оставио неизбрисив траг је и тај да му је Влада Јапана доделила Орден излазећег сунца са златним зрацима, који се додељује Јапанцима и страним држављанима "за изузетан допринос у успостављању и унапређењу пријатељских односа са Јапаном".
Ако изађемо из оквира спорта, све је почело од легендарног глумца Велимира Бате Живојиновића који је више од две деценије радо посећивао Кину, а и Кинези су га увек радо дочекивали.
Валтер брани Сарајево је од свог првог приказивања у Кини погледано скоро 12 милијарди пута.
Тада је створена веза између Далеког истока и Срба, која је до данас само продубљивана и јачана, а утисак је да је та веза јединствена у свету.
Коментари