Читај ми!

"Орлићи" су у полуфиналу Евробаскета - киша тројки у завршници потопила Шпанце у Хераклиону

Кошаркаши Србије узраста до 20 година победили су Шпанију резултатом 76:66 у четвртфиналу Европског првенства у грчком Хераклиону.

Србија је током већег дела меча била у заостатку, али је феноменалном серијом у последњој деоници направила преокрет и пласирала се у полуфинале.

Уводни минути припали су Шпанији, али се Србија брзо консолидовала и преокренула. Међутим, то су уједно били и једини моменти вођства изабраника Марка Мариновића у првом полувремену.

Шпанци су повратили контролу над утакмицом и у једном моменту у другој четвртини имали и 11 поена више. Проценти шута су им били значајно бољи, а успели су и да надскоче српску селекцију.

"Орлићи" су се пак тргли и заиграли боље пред крај првог дела и смањили разлику на пет поена. Чврсто су започели и трећу деоницу, стигавши убрзо на само два поена заостатка. Уследила је нова серија Шпаније која је поново дошла до двоцифрене предности.

Тада су српски играчи кренули на све или ништа и променили тактику које су се држали током читавог турнира. Почели су да шутирају за три у серијама, а још важније - почели су да погађају. Предност ривала се убрзо истопила, а када је Шпанија још једном покушала да узврати и реши меч, засута је кишом тројки.

Низали су српски играчи поготке са свих страна, стигавши до двоцифрене предности на два минута до краја, чиме су и обезбедили тријумф, који им гарантује макар борбу за бронзу.

"Орлиће" је предводио Павле Николић са 22 поена и осам скокова, а 14 је додао Андреј Мушицки. Дабл-дабл са 13 поена и десет скокова је остварио Лука Савановић, док су по 12 поена постигли Алекса Ристић и Лазар Гачић.

У тиму Шпаније истакли су се Роџер Фабрега и Алваро Фолгуеирас са по 13 поена.

Србија ће се у полуфиналу састати са Италијом, која је раније елиминисала Израел.

Треба напоменути да је Србија на првенство стигла без петорице важних играча. Никола Топић бриљира у Летњој лиги у дресу Оклахоме, а са списка су изостали и Богољуб Марковић, Митар Бошњаковић, Асим Ђуловић и Филип Јовић.

Србија је последњу медаљу освојила 2015. године, када је у финалу победила Шпанију и заузела прво место. Неки од чланова те екипе били су Марко Гудурић, Огњен Јарамаз, Раде Загорац и Дејан Давидовац. Гудурић је тада проглашен за најкориснијег играча турнира.

Од почетка одржавања Европског првенства у овом узрасту 1992. године, Србија је освојила осам медаља - пет златних и три бронзане.

Шпанци су последњу медаљу освојили 2022. године у Подгорици, када су дошли до злата, победивши у финалу селекцију Литваније.

Шпанија је уједно и најтрофејнија селекција у историји такмичења са 16 медаља, од чега су три златног сјаја.

четвртак, 17. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом