Партизанов велики преокрет против Олимпије, серија црно-белих од три победе у низу у Евролиги

Кошаркаши Партизана победили су Олимпију Милано 82:69 у мечу 13. кола Евролиге. Црно-бели су до треће победе у низу у Евролиги и уједно на свом паркету дошли после повратка са 15 поена заостатка.

Партизанов велики преокрет против Олимпије, серија црно-белих од три победе у низу у Евролиги Партизанов велики преокрет против Олимпије, серија црно-белих од три победе у низу у Евролиги

До средине треће деонице деловало је да Партизан нема решења за опет шутењрски расположену Олимпију у Београду и да ће проћи као Црвена звезда. Гости из Милана су опет задивљујуће шутирали са дистанце, нарочито Шејвон Шилдс.

Баш кад се чинило да је при предности Олимпије 60:45 решен на корак до решеног, десили су се битни потези у нападу и одбани за моменталну промену енергије и преузимања контроле над утакмицом. Црно-бели су од тих минус 15 успели да финиширају утакмицу 37:9 са тек седам примљених поена у последњем периоду.

Поентерски је пленио Кевин Пантер са 19 поена. Бруно Кабокло је врхунски одиграо прво полувреме са 16 поена, од чега чак три тројке у уводим минутима. Бразилац је био тај који је носио црно-беле у тих 20 минута, док нису остали прорадили. Зек Ледеј је стао на 15 поена.

Домаћин је у меч ушао без Френка Каминског и Уроша Трифуновића, а током игре је изгубио и Алексу Аврамовића. Бек Партизана је доживео прелом ноге.

Не треба да се запостави ни врхунску минијатуру Огњена Јарамаза, чија су енергија и приступ у одбани освежили Партизанове редове. Нарочито је то значајно по самог играча, који је у периоду пада форме и самопоуздања.

Госте је предводио Шејвон Шилдс са 19 поена, Маодо Ло је дао 12, а Николо Мели девет Код Олимпије није било Николе Миротића и Билија Берона.

У наредном колу, следеће недеље, Партизан са скором 7-6 и три победе у низу гостује код Жалгириса.

Крај меча - 82:69!

Трећи тријумф Партизана у низу!

38' Партизанов "цунами" - 76:64

Ривал је сломљен, остаје само да се грешкама и пропустима не сабере. Пантер и Ледеј доалзе до нових поена, али вања истаћи енергију Смаилагића и Јарамаза у дефанзиви као битан фактор за раст ове предности.

37' Месина без решења - 71:64

Еторе Месина на три минута и 49 секунди тражи последњи тајм-аут на утакмици. Ето на шта га је одбрана Партизана навела. Постигли су гости тек два поена до сада.

35' Партизан у моментуму - 70:64

Агресивни Партизан долази до вођства. Олимпија у све већим проблемима са нападом, пре свега захваљујући одбрани домаћина. Нанелијева тројка приморава Месину на тајм-аут.

Крај треће четвртине - 61:62

У моментима кад је екипа домаћих деловала празно десила су се тројке Пантера и Ледеја, па нерезонско и преопуштено понашање гостију у нападу.

Партизан се вратио у игру серијом 14:2, те су се вратили са минус 15 на тек поен заостатка.

Играчи и навијачи су успели коначно да се повежу и да се хране разменом енергије између терена и трибина. Публика је постала гласнија после важних потеза, а играчи још полетнији на хук са трибина.

28' Сигурна предност Олимпије, Партизан у енергетском минусу - 49:60

Фали агресивности и енергије код Партизана, Можда је фактор и премор после тешког дуела са Монаком. Публика сваки мали и важан моменат, свкау добру одбрану награђује овацијама и аплаузима како би им бар тако напунила батерије.

Олимпија игра агресивну и "чисту" одбрану без много фаулова. То је свакако плод и добре припреме меча. Подсећања ради, они су дошли из Минхена, где су против Бајерн играли продужетак, тако да нису ни они свежи као бурек у тек отвореној пекари.

25' Двоцифрена предност Олимпије - 45:56

Партизан на телевизијски тајм-аут одлази са двоцифреним минусом. Не делује да домаћини имају сигурно решење у нападу, ни лек у одбрани.

24' Јарамаз још увек у игри - 45:49

Обрадовић награђује Јаразов одличан приступ и енергију тиме што га је уврстио у петорку на старту треће деонице.

Јарамаз доноси одличну одлуку проигравањем Нанелија за тројку, али је Ло увратио на другој страни. Чврстина Партизана је на вишем нивоу, било би добро по црно-беле да потраје.

Крај првог полувремена - 39:44

Пољуљани Јарамаз приказао је сјајне минијатуре у одбрани, испраћене великим аплаузима са трибина. Нажалост, није се наградио, његов шут за три у последњој секунди првог полувремена није ушао, мада је био јако близу. Похвално је видети репрезентативца Србије да користи максимално своју ролу после пада форме и самопоуздања.

Олимпији њен систем игре доводи до резултатског плуса. Најраспложенији је Шејвон Шилд са 15 поена, сви стечени кроз тројке - 5/7 са дистанце. Екипно, гости су на 7/13 у шуту за три.

Парира му Бруно Кабокло са 16 поена, од чега три тројке, све убачене у уводним минутима меча.

По погледу на тимску статистику види се драстична разлика у односу асистенција и изгубљених лопти. Олимпија на 12 асистенција има дупло мање грешака, а Партизан на шест асистенција чак седам изгубљених лопти.

19' "Квотербек" Вохтман - 35:43

Колико играчи гостујућег тима делују растерећено и комфорно говори и потез Вохтмана. После погођеног пенала Пантера је одмах по крочењу у аут бацио лопту преко целог терена у стилу Николе Јокића за усамљеног Тонута за лагано полагање.

17' Одговара Олимпија серијом на серију - 31:37

Прекинут кратак интервал Партизанове добре игре.

"Нањушио" је Месина кад да тражи тајм-аут и после тог минута паузе креће серија 8:0. Ради се пре свега о шутевима ван рекета. Олимпија игра онако како је и желела.

Смаилагић карактеристичним залетањем и "томахавком" прекида низ ривала. Није прошло дуго, закуцавање Вохтмана у контри приморава Обрадовића на тајм-аут.

14' Пантер креће да "гризе" - 29:27

Резултат који Партизану позитиван резултат - тврђа одбрана и "врућа рука" Пантера.

Капитен Партизана одлично отвара другу деоницу са две узастопне тројке. Ваља да се истакну и тек два примљена поена за серију 9:2.

Крај прве четвртине - 20:25

Нанелијеви поени уз звук сирене комплетирају прву деоницу.

Партизан прави исте грешке као и "вечити ривал", дозволивши шут за три ривалу. Олимпија је убацила већ пет тројки из осам покушаја.

Што се тиче напада, лепо је видети двоцифреног Бруна Кабокла са три убачене тројке, али морају и други носиоци да пронађу свој ритам.

9' Кабокло против Шилдса - 16:23

Кабокло! Трећа тројка, па закуцавање на алеј-уп додавање Пантера! Настављају играчи Милана са неодговорном одбраном против Бразилца.

Ни Партизан не блиста у одбрани. Још  две тројке Шилдса. Американац је главни играч гостију у одсуству Миротића и јако брзо је ушао у шутерски ритам.

Кабокло новом тројком потврђује добар нападачки старт меча, а Ледеју не иде. Ваљало би да црно-бели обрате на позицију на левој страни терена, јер је трећа тројка Олимпије дошла са тог места. Стрелац је био Ло.

Понитка показује добру енергију у одбрани и нападу. Нажалост, Аврамовић је изврнуо зглоб леве ноге у борби за лопту и са болном гримасом је отиша на клупу.

Повређени Алекса Аврамовић
starsport

3' Олимпија отвара са две тројке - 5:8

Олимпија наставља где је стала на мечу са Звездом. Прва два шута за три су прецизни, стрелци су Хол и Шилдс.

После изненађења за ривала и тројке Кабокла у првом нападу, Партизан се окреће решењима Смаилагића на ниском посту, док се Ледеј и Кабокло распоређују споља и искод коша.

Меч је почео!

Стартне петорке

Партизан: Аврамовић, Понитка, Смаилагић, Ледеј, Кабокло

Олимпија Милано: Ло, Шилдс, Хол, Мели, Појтрес

"Играли су веома добро у Минхену, изгубили у продужетку, али то је кошарка. Имали су шансу да победе. Квалитетна екипа, без обзира што недостају неки играчи. То је тим који има играче, све осим Хајнса, способне да шутирају за три поена. То је много важно када говоримо о томе како ћемо да одговоримо на њихова искакања из блока", истакао је Обрадовић.

Партизан ослабљен

У саставу домаћина неће бити Френка Каминског и Уроша Трифуновића.

Велико тренерско ривалство Обрадовића и Месине

Нови важан тренерски ривал Жељка Обрадовића. После Ергина Атамана и Саше Обрадовића ће се надмудривати са великим Етореом Месином. Дуели њихових тимова обележили су Евролигу почетком 21. века. Италијан је освојио четири евролигашка трофеја, по два са Виртусом, односно Киндером, и са ЦСКА. У периоду Месининог раста је Обрадовић био на врхунцу са Панатинаикосом.

Стање на табели

Партизан је тесним победама над Панатинаикосом и над Монаком поравнао скор на 6-6. Налази се на средини табеле са још пет тимова са истим односом победа и пораза.

Олимпија Милано је на 15. месту са 4-8 и уписали су два пораза у низу. Последњи остварени тријумф био је управо у Београду против Црвене звезде 93:71.