Партизан оверио титулу

Коло пре краја Јелен Супер лиге фудбалери Партизана осигурали су титулу. Они су на Карабурми савладали ОФК Београд са 3:0. Изненађење кола представља пораз Црвене звезде од БСК Борче - 3:1. Много узбуђења било је и на осталим сусретима кола.

Црно-белима је титула освојена ове сезоне уједно и трећа узастопна, што су претходно успели да ураде само још једном, у периоду од 1961. до 1963. године.

Фудбалери Партизана су повели рано, већ у деветом минуту, када су им домаћи помогли губљењем лопте на својој половини терена. Ламин Дијара је одлично проиграо Клеа, који је обишао голмана ОФК-а Ђорђа Топаловића и довео црно-беле у вођство од 1:0.

Иницијативу је потом преузео ОФК Београд, који је до краја полувремена имао три прилике да дође до изједначења. Најближи је био у 21. минуту Милош Крстић, који је са 17 метара погодио десну стативу.

Партизан је у наставку успоставио контролу над игром и у самом финишу успео да стигне и до убедљиве победе, можда и превисоке с обзиром на дешавања на терену.

Прво је у 89. минуту Бранислав Јовановић пресекао напад ОФК-а, упослио Брану Илића, који је претрчао голмана домаћих и постигао други гол за црно-беле.

Коначан резултат је у судијској надокнади поставио Радосав Петровић, који је главом са петерца материјализовао добар центаршут Марка Ломића из слободног ударца.

Испоставило се да би Партизан наслов првака одбранио и да је изгубио у мечу претпоследњег, 29. кола, пошто је другопласирана Црвена звезда у Београду неочекивано изгубила од БСК-а из Борче са 1:3.

Звезда је повела голом Савиа у 43. минуту сусрета играним пред празним трибинама због казне коју црвено-бели служе због изгреда својих навијача.

Друго полувреме, ипак, донело је потпуни преокрет. Прво је Александар Дукић из слободног ударца са 20 метара изједначио на 1:1 у 50. минуту, да би у 72. резервиста Владимир Крстић после соло продора ефектним шутом довео БСК у вођство.

АлександарРадуновић је у 82. минуту, после корнера са леве стране, потврдио победу БСК-а, који је освојио важне бодове у борби за опстанак. БСК, ипак, још није сачувао статус прволигаша, пошто су победе у 29. колу остварили и Напредак и Чукарички, док је кулски Хајдук играо нерешено на гостовању код Борца у Чачку 1:1.

Напредак је у Крушевцу савладао Рад са 2:1, док је Чукарички у Пожаревцу победио Млади радник са убедљивих 4:1 и ривала послао у други ранг такмичења у српском првенству.

Чукарички, Хајдук и Напредак сада имају по 29 бодова, док је БСК сакупио 30. Хајдук ће у последњем колу дочекати Јавор, БСК у малом градском дербију ОФК Београд, Чукарички ће бити домаћин Борцу, док ће Напредак путовати у Нови Сад на мегдан Војводини.

Јагодина је у резултатски небитном мечу савладала Металац са 3:2 голом Владимира Ђиласа у 86. минуту. Победника није било на другој утакмици која ништа није одлучивала, пошто су Јавор и Војводина у Ивањици играли 1:1.

Црно-бели пресрећни

"Честитам свима у клубу, пре свега играчима који су најзаслужнији за ову титулу, али и мом претходнику Горану Стевановићу. Осећам велико задовољство што смо до титуле дошли на овакав начин, уз две победе над Звездом", рекао је Станојевић .

"Овај резултат је био нереалан, јер је осим у првих 15 минута ОФК доминирао", признао је Станојевић.

"Много ми је лепо што сам део ове приче, посебно јер сам дете овог клуба. Овај успех представљаће ми сатисфакцију за наредни период", казао је Станојевић, који је црно-беле преузео тек 16. априла.

Спортски директор Партизана Алберт Нађ подсетио је да је екипу пре тога водио Стевановић, а да је сезона почела са Славишом Јокановићем на клупи.

"Имали смо много проблема ове сезоне, али смо, ипак, први прошли кроз циљ и доказали да поседујемо квалитет. Заслужено смо освојили ову титулу", казао је Нађ.

Најбољи стрелац Партизана у дебитанској сезони у црно-белом дресу био је Бразилац Клео, који је вечерас постигао и први гол против ОФК-а.

"Ово ми је најлепши тренутак у каријери и уживам у њему. Освојио сам први важан трофеј у каријери и заиста се осећам лепо", навео је Клео, који је постигао 14 првенствених голова, три више од Ламина Дијаре.

"Јесте било тешко на почетку, али је битно да смо наставили добро да радимо. Најважније је, ипак, какав је крај", казао је Дијара, који није желео да одговори на питање да ли ће после три сезоне у Хумској напустити Партизан.

"Не могу да одговорим на то питање, јер то и не зависи само од мене", рекао је сенегалски нападач.

Можда и најбитнији гол ове сезоне постигао је Партизанов репрезентативац Радосав Петровић, који је одлучио дерби са Звездом. Ефикасан је био и вечерас и постигао трећи гол за Партизан.

"Гладан сам голова, али то је у овом тренутку најмање битно. Важно је да смо освојили титулу и поново се уписали у историју", нагласио је Петровић.

Други гол за Партизан је био дело Бране Илића, који је после брзе контре побегао неколицини противничкиг играча.

"Није било шансе да ме ухвате", нашалио се Илић.

"Ушли смо бојажљиво у меч, јер је улог био велики, а после првог гола играли смо веома лоше. После смо се поправили и на крају заслужено дошли до титуле. Сада идемо у освајање Европе", најавио је Илић.