Звезда без "европског пролећа", Јанг бојс победом изборио Лигу Европе

Фудбалери Црвене звезде поражени су од Јанг бојса у Берну 2:0 у утакмици петог кола Групе Г Лиге шампиона. Овим поразом црвено-бели су изгубили све шансе да на пролеће играју Лигу Европе.

Звезда незрела за Лигу шампиона, без пролећа у Европи и ове године

Поразом од Јанг бојса у Берну фудбалери Звезде су окончали све шансе да се на пролеће нађу у Лиги Европе, будући да је овај дуел био директан окршај за пласман у другорангирано европско такмичење.

Звезда своје шансе није искористила у уводним минутима меча, два промашаја Шерифа Ендиаја обесхрабрила су екипу за наставак обећавајућих акција. Јанг бојс је крунисао прву прилику и то захваљујући Кости Недељковићу који је постигао аутогол у осмом минуту игре.

Развитак догађаја на терену није ишао у прилог црвено-белима, јер су се ређале шансе, али и промашаји, а Јанг бојс је стрпљиво чекао грешке у одбрани београдског клуба.

Незаинтересованост дефанзиваца Звезде је кажњена и у 29. минуту, када је Леви Блум право ниоткуда налетео на лопту и ударцем је спровео у мрежу, а у тој намери помогла му је и лоша интервенција голмана Звезде Омрија Глазера.

Резултатски је меч решен у првом полувремену. Звездина игра је до краја првог дела била веома неорганизована уз одсуство агресивности. Индивидуалне акције завршаване су без праве прилике.

У наставку је Звезда имала захтеван задатак који није успела да реши, јер је Јанг бојс потпуно успорио ритам, а потом и на тренутке опструирао игру прекидима.

Преко потребно освежење црвено-белима су донели Владимир Лучић и Јован Мијатовић који нису имали среће и подршке од саиграча у намери да постигну гол.

Мијатовић је имао две добре шансе, али их није реализовао, Лучић је продорима реметио дефанзивце Јанг бојса, али без конкретне завршнице.

Звезда је имала велику шансу да се на пролеће нађе у Лиги Европе, али је незрели и неорганизовани приступ довео до тога да у Групи Г Лиге шампиона тренутно заузму последње место.

У другој утакмици одиграној у Манчестеру, Сити је савладао Лајпциг након преокрета 3:2. Немачки тим је имао 2:0 у првом полуврмену.

У последњем колу групне фазе Лиге шампиона које је на програму 13. децембра, Звезда ће играти против Ситија, а Лајпциг против Јанг бојса.

Група Г:

1. Манчестер сити 15
2. Лајцпиг 9
3. Јанг бојс 4
4. Црвена звезда 1

Крај меча, Јанг бојс - Црвена звезда 2:0

Звезда је претрпела четврти пораз у Лиги шампиона.

90' Још три минута игре

90' Канга уместо Хванга

83' Без креација, индивидуални квалитет упитан

Направио је промену Барак Бахар, Катаи је ушао уместо Мијаиловића.

Игра Звезде у појединим моментима делује веома неорганизовано и безидејно, а индивидуални квалитет играча за такмичење у Лиги шампиона чини се недораслим.

80' Красо грешком умало донео трећи гол Јанг бојсу

Красо је прихватио лопту на тридесетак метара удаљености од свог гола и погрешио, срећом по Звезду Угринић је био непрецизан.

75' Још једна лоша рекација Мијатовића

Млади Мијатовић није довољно агресивно кренуо на лопту коју је центрирао Родић са леве стране терена. Промашио је нападач Звезде гол, тј. лоше је ударио лопту главом са пет метар аудаљености од гола Јанг бојса.

74' Двострука измена у редовима Јанг бојса

Монтеиро и Енсам су изашли из игре, а уместо њих су истрчали Ганвуола и Чаива.

72' Јанг бојс пасиван у другом полувремену

Екипа Јанг бојса је изузетно пасивна у другом полувремену, што је разумљиво, јер су повољан резултат остварили у првом делу игре.

68' Времена је све мање, а Звезда чека прилику

Играчи Звезде у појединим тренуцима делују као да имају предност у мечу против Јанг бојса, а ситуација је заправо другачија.

Видљиво је да су млади играчи, попут Мијатовића и Лучића унели неопходну енергију коју остатак тима није испратио. Звезда изгледа веома лоше, упркос бољој игри од Јанг бојса у другом полувремену.

63' Красо незаинтересованим ударцем повећава шансе Јанг бојсу за тријумфом

Ужасна реакција Красоа који је имао изгледну шансу у ситуацији један на један са голманом да смањи предност Јанг бојса.

61' Мијатовић није искористио прилику

Лакше је набројати све неискоришћене прилике Звезде на овом мечу, него уигране акције.

Соло продор Букарија завршен је непрецизним ударцем Мијатовића са десетак метара удаљености од гола Јанг бојса. Млади нападач Звезде је "гађао" ближи угао, али је лопта завршила у гол-ауту.

58' Красо уместо Иванића

Жан Филип Красо ће заменити Мирка Иванића који је доживео повреду десне ноге.

Поред тога ће и Владимир Лучић играти уместо Марка Стаменића.

Може се очекивати офанзивнија игра Црвене звезде у наставку, али је упитно хоће ли бити уиграних акција.

57' Хванг погодио стативу

Право ниоткуда је Хванг погодио стативу, очајничким ударцем с леве стране унутар шеснаестерца, јер је на такав потез био приморан, због изостанка прилике да центрира.

55' Безидејна игра на обе стране

Разумљиво је што игра Јанг бојса делује неизаинтересовано, али је потпуно несхватљиво да фудбалери Звезде не показују ни минимун жара и борбености на терену.

50' Спорији почетак другог дела игре

Уводни минути игре у другом полувремну су веома спори, што уосталом и одговара Јанг бојсу. Чак шест прекршаја је виђено у првих пет минута игре.

Почело је друго полувреме меча

Почетни ударац извели су играчи Јанг бојса.

Мијатовић уместо Ендиаја

Шериф Ендиај је завршио меч, уместо њега ће играти Јован Мијатовић.

У тиму Јанг бојса промењен је Даријан Малеш, а на терен је истрчао Ебрима Коли.

Коли је офанзивнији од Малеша, верватно ће чекати тренутак у коме би могао да искористи празан простор који ће Црвена звезда оставити у тренуцима када буде нападала.

Звезда није искористила простор између половине терена и противничког шеснаестерца

Играчи Звезде су показали да не владају тереном, упркос релативно доброј статистици. Посед лопте су имали 47%, седам напада и шест изгледних прилика за поготком. Сви играчи су претрчали укупно 58 километара.

Јанг бојс је био незнатно бољи, али су играчи из Берна веома лоше бранили део терена између половине и сопственог шеснаестерца.

Звезда је нападе формирала углавном преко Хванга и Иванића који су константно били на левој страни, али из тих позиција су практично били немоћни да направе потез којим би створили гол шансу. Иванић је често стварао противничким фудбалерима притисак, пре свега у фази раног напада, али је направљен велики раздор између њега и дефанзивних везних.

Фудбалери Звезде нису нападали такозвани "небрањени" део терена. У наставку игре црвено-бели имају озбиљан и веома захтеван задатак да преокрену резултат меча.

EPA-EFE/PETER SCHNEIDER

Крај првог полувремена, Јанг бојса - Црвена звезда 2:0

Потпуни крах Звезде у првом делу игре против Јанг бојса. Звезда није искористила три велике прилике, два пута је Шериф Ендиај промашио изгледне шансе, а нешто касније у смирај полувремена је Букари био непрецизан у ситуацији један на један са голманом Јанг бојса.

Екипа из Берна је стигла до предности аутоголом Косте Недељковића, а други гол је постигао Леви Блум, понајвише захваљујући лошој реакцији Ормија Глазера.

Звездина игра је током већег дела полувремена била веома неорганизована, док је Јанг бојс искористио све недостатке у дефанзиви црвено-белих.

45' Макели продужио прво полувреме на још два минута

Играће се још два минута.

40' Два гола предности Јанг бојсу доносе растерћену игру

Игра Јанг бојса делује лепршаво у нападу, док су дефанзивно помало неорганизовани. Такав приступ и однос на терену је производ стечене предности.

Звезда сем промашаја није показала висок ниво игре који захтева Лига шампиона.

34' Звезда има проблеме у организацији напада

Напади Звезде углавном почињу из задње линије, док фудбалери Јанг бојса константно праве притисак црвено-белима и на тај начин прикривају недостатак у взеном реду, а с друге стране, гостујући играчи не користе простор од средине терена до противничког шеснаестерца.

Лајпциг води 2:0 против Манчестер ситија

Лајпциг води на гостовању у Манчестеру против Ситија. Лоис Опенда је постигао два гола.

29' ГОЛ! Лоша реакција Глазера, 2:0

Леви Блум је шутирао с десне стране унутар шеснаестерца, а Омри Глазер је лоше реаговао након чега је лопта завршила иза његових леђа.

Јанг бојс има велику предност у Берну, док Звездина игра не обећава велики резултат.

24' Букари није реализовао ситуацију један на један са голманом

Осман Букари није реализовао контранапад Звезде, Рачиопи је ефикасно одузео лопту Звездином крилном играчу који је имао изгледну шансу да донесе изједначење црвено-белима.

Ово је трећа велика прилика за Звезду која није реализована.

20' Статистички уједначена игра

Статистика показује да је игра у Берну веома уједначена, али однос снага на терену показује другачију слику, јер Звезда није искористила две велике прилике које су могле ток меча да одведу на другу страну.

Јанг бојс има незнатно бољи посед лопте, од 55%, али су црвено-бели бољи при додавањима, чак 83% успешних додавања су реализовани гости из Београда.

18' Јанг бојс смирено организује нападе

Екипа Јанг бојса веома добро функционише у транзиционој игри, лопта веома брзо долази до половине терена коју бране гостујући играчи. Звезда с друге стране олако дозвољава игру испред свог шеснаестерца, док нападе најчешће формира преко Иванића и Хванга који се налазе на левој страни терена.

13' Лоша организација у дефанзиви Звезде

Фудбалери Звезде су у уводним минутима игре били опаснији тим, али су након примљеног гола посустали у акцијама које им могу донети погодак, односно изједначење.

Игра Јанг бојса је веома смирена и фокусирана на кретњу играча Звезде, неретко се дешава да црвено-бели лоше реагују у дефанзиви.

8' ГОЛ! Јанг бојс стигао до предности, 1:0

Центаршут из корнера у петерац црвено-белих реализовали су фудбалери Јанг бојса. Лопта се после шута Бенита и одбране Глазера одбила од Недељковића и завршила у мрежи.

Све претходне прилике које је имала Звезда, Јанг бојс је искористио практично у јединој шанси у досадашњем делу игре.

5' Још једна прилика за Ендиаја

Шериф Ендиај је имао још једну велику прилику, али није био довољно концентрисан приликом скока унутар шестанестерца Јанг бојса. Хванг је са леве стране центрирао и послао одличну лопту нападачу црвено-белих коју није успео да спроведе у мрежу гола тима из Берна.

3' Велика прилика за Звезду

Ендиај није искористио велику прилику која је направљена након лоше реакције фудбалера Јанг бојса.

Нападач Звезде је лоше шутирао с ивице шеснаестерца.

Почетак дуела је обележен прекидима и офанзивнијом игром црвено-белих.

Почео је меч у Берну

Судија Макели је означио почетак дуела. Почетни ударац извели су фудбалери Звезде.

Играчи излазе на терен

Фудбалери Звезде и Јанг бојса предвођени капитенима тима и судијом Макелијем излазе на терен стадиона "Ванкдорф".

Звездини играчи опрезни против Јанг бојса

Меч последњег кола против Манчестер ситија уколико добију жуте картоне неће играти Мирко Иванић, Марко Стаменић, Милан Родић, Срђан Мијаиловић и Ин Бом Хванг.

Звездино сећање на 2019. годину

Звезда и Јанг бојс су до сада одиграли пет мечева - четири пута је било нерешено, уз једну победу црвено-белих 2004. године, иако се више вреднују поједини ремији, примера ради из 2019. године.

У Берну је те 2019. године било 2:2, а у Београду 1:1. Звезда се због гола више у гостима други пут у историји пласирала у групну фазу Лиге шампиона.

Звездина стартна постава

Тренер Црвене звезде Барак Бахар изабрао је фудбалере који ће почети дуел против Јанг бојса. Формација црвено-белих ће бити 4-2-1-2-1.

Омри Глазер - Коста Недељковић, Александар Драговић, Насер Ђига, Милан Родић - Срђан Мијаиловић, Марко Стаменић, Хванг, Мирко Иванић, Осман Букари, Шериф Ендиај.

Коста Недељковић ће први пут заиграти као стартер за Црвену звезду на међународној сцени. Биће на позицији десног бека у формацији са четворицом позади.

Састав Јанг бојса

Тренер Јанг бојса Рафаел Вики определио се за стартних 11 који ће највероватније играти у формацији 4-3-3.

Ентони Рачопи - Левин Блум, Мохамед Камара, Лорис Бенито, Улисес Гарсија - Даријан Малеш, Шеик Нијасе, Жоел Монтеиро, Мехчак Елија, Филип Угринић, Жан-Пјер Нсаме.

Кортео навијача Звезде

EPA-EFE/ANTHONY ANEX

Све утакмице првог дела петог кола

Дани Макели суди дуел Јанг бојса и Црвене звезде

Холанђанин Дани Макели биће главни судија утакмице петог кола Групе Г Лиге шампиона између Јанг бојса и Црвене звезде.

Макелију ће помагати сународници Хесел Стегстра и Јан де Врис, док ће четврти арбитар да буде Марк Нагтегал.

У ВАР соби биће Холанђанин Клеј Руперти и Словенац Нејц Кајтазовић.

Дани Макели је судио први меч плеј-офа за пласман у Лигу шампиона између Јанг бојса и Црвене звезде 2:2, који је одигран у 21. августа 2019. године Берну.

EPA-EFE/Georgi Licovski

Навијачи Звезде у Берну

Навијачи Црвене звезде, њих око 2.000, окупили су се у центру Берна, одакле ће већ традиционално у кортеу на утакмицу против Јанг бојса.

Извор: Танјуг

TANJUG

"Ванкдорф" сат

Испред стадиона налази се сат који је некада приказивао резултат финала Светског првенства 1954, али је промењен 2018. године, у скор који је донео прву титулу Јанг бојсу у Суперлиги Швајцарске након 30 година без шампионског места.

Сат у позадини, а у првом плану љубитељи музичке групе "Рамштајн"

Меч на култном "Ванкдорфу"

Стадион Јанг бојса носи назив "Ванкдорф", изграђен је за потребе Европског првенства 2008. године. Капацитет је 32.000 места. Изградња je трајала четири године, a свечано је отворен 2005. године.

Унутар стадиона налази се шопинг центар, а на крову је соларни панел из које се црпи електрична енергија.

Саграђен је на месту старог "Ванкдорфа", где је играно финале Светског првенства 1954. године у коме је Западна Немачка победила до тада несавладиву Мађарску 3:2.

Ванкдорф је назив кварта у престоници Швајцарске, која има нешто више од 100 хиљада становника.

EPA-EFE/PETER KLAUNZER

Рафаел Вики оптимистичан пред почетак утакмице против Звезде

Швајцарски медији преносе да је тренер Јанг бојса Рафаел Вики истакао да његов тим може постићи велики резултат.

"Овај меч видим као шансу да будемо у Лиги Европе на пролеће", навео је Вики.

Распоред оставља повољнију прилику Јанг бојсу последњи меч групне фазе играју против Лајпцига, Црвена звезда игра против Манчестер Ситија у Београду.

Иванић: Наш циљ је увек да освојимо три бода

Везни фудбалер Црвене звезде Мирко Иванић истакао је уочи дуела са Јанг бојсом да црвено-бели желе победу против швајцарског клуба.

"Једва чекамо да утакмица почне и спремни смо да дамо све од себе. Не желим да прогнозирам резултат, али у свакој утакмици желимо победу, без обзира ко нам је противник. Наш циљ је увек да освојимо три бода", навео је Мирко Иванић.

Звезда и Јанг бојс у меч улазе с приоритетом победе

Звезда ће као и Јанг бојс играти с приоритетом победе, будући да би тријумф донео велику шансу неком од ривала да оствари "европско пролеће".

Уколико се меч заврши нерешеним резултатом, последње коло ће донети и коначан расплет.

Два кола пре краја групне фазе оба тима имају исти скор на табели са три пораза и једним ремијем, па ће победник овог дуела практично обезбедити трећу позицију која води у Лигу Европе.